وریز وجوهات
باسمه تعالی إنّا لِلهِ وَإِنّا إِلَيْهِ راجِعُون رحلت فقیه عالی قدر آیت الله آقای حاج شیخ محمّد تقی شریعتمداری رضوان الله علیه موجب تأثّر و تأسّف گردید. شخصیت بزرگواری که سالیان متمادی به تدریس فقه آل محمد علیهم‌السّلام و ترویج اسلام و دفاع از...
دوشنبه: 31/خرد/1400 (الاثنين: 11/ذو القعدة/1442)

ميزان اعتدال

برحسب احاديث شريفة ثقلين، احاديث امان، احاديث سفينه و احاديث بسيار ديگر[1] حسن و حسين‌(علیهماالسلام) وارث علوم پيغمبر‌(ص) بوده و هريك در عصر خود، رهبر حقيقي امّت اسلام و حافظ آفتاب جهان‌تابِ شرع بودند.

يكي از صفات برجستة امام، وصيّ و جانشين پيغمبر همين است كه ميزان تعادل و اعتدال امور باشد. امام در حقيقت، مركزي است كه واماندگان راه حقيقت و كُندروها به آن سو سوق داده مي‏شوند تا عقب نمانند و فاصلة آنها با امام، كه پيشرو قافلة خداپرستان است، زياد نشود و تندروهاي افراطي به آن مركز برگردانده مي‏شوند تا شتاب خارج از حدّ، سبب گمراهي آنها نگردد.[2] و اين است حقيقت معناي كلام پيغمبر‌(ص) در ذيل بعضي از احاديث صحيحة ثقلين:

 

«فَلَا تُقَدِّمُوهُمَا فَتُهْلِكُوا وَلَا تَقْصُرُوا عَنْهُمَا فَتُهْلِكُوا وَلَا تُعَلِّمُوهُمْ فَإِنَّهُمْ أَعْلَمُ مِنْكُمْ»؛[3]

«بر قرآن و عترت مقدّم نشويد كه هلاك مي‏گرديد و از آنها عقب نيفتيد كه هلاك مي‏شويد و به عترت چيزي نياموزيد؛ زيرا آنها از شما داناترند».

پس حسين‏‌(علیه‌السلام) بي‌ترديد وارث علم و كمال پيغمبر‏‌(ص)  است و همة مردم به علم و دانش او محتاج هستند.

 

[1]. ر.ك: امان ‌الأمة من الضلال و الاختلاف، اثر نگارنده كه در اثبات حجيّت فقه شيعه، و وجوب رجوع به احاديث اماميّه در احكام نوشته‏ايم و آن احاديث را ذكر كرده و صحّت اسناد و دلالت آنها را واضح و آشكار ساخته‏ايم.

[2]. نهج‌البلاغه، خطبه2 (ج1، ص30)، حکمت109 (ج4، ص26).

[3]. طبرانی، المعجم الکبير، ج5، ص168؛ ابن‌حجر هيتمی، الصواعق‌المحرقه، ص150، 228 متقی هندی، کنزالعمال، ج1، ص188.

نويسنده: 
کليد واژه: