وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
جمعه: 20/تير/1399 (الجمعة: 19/ذو القعدة/1441)

استعمال لفظ «خليفه» در بعضی روايات

ثانياً، در روايات صحيحه متعدّد از اميرالمؤمنين(ع) تعبير به «خليفه» شده است كه از نخستين موارد آن اوایل بعثت، هنگام نزول آيه كريمه: ﴿وَأَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبينَ﴾[1] مي‌باشد.

 

در حديث متواتر ثقلين ـ كه بر وجوب ارجاع امّت به عترت پيغمبر(ص) صراحت دارد و امان از ضلالت و گمراهی، منحصر به آن اعلام شده ـ در بعضی الفاظ آن صريحاً حضرت رسول(ص) فرمود:

«إنّي تَارِكٌ فِيكُمْ خَليفَتَيْنِ».[2]

با اين‌همه، شخصی كه در تاريخ، حديث، جوامع، سنن و صحاح اهل سنّت تخصّص دارد، در مي‌يابد از موضوعاتي كه به‌طور شايسته مورد اعتنا قرار نگرفته و از اشخاصي كه كمتر از آنها كسب علم و دين شده است، اهل‌بيت(ع) هستند. حتّي كساني چون بخاري در صحيح روايات بسياري از فسّاق و فجره و افراد فاسد العقيده ذكر كرده است؛ و از ائمّه اهل‌بيت و شخصيّتی، مانند حضرت امام جعفر صادق(ع) حتی يك روايت نيز نقل ننموده است.

غرض اينكه وقتي اغراض، سياست‌ها و آرای مبدعانه جلوی چشم بصيرت و بينش انسان را گرفته باشد، انكار حق از او عجيب و بعيد نيست.

 

[1]. شعراء،‌ 214. «و خویشاوندان نزدیکت را انذار کن».

[2] . نگارنده، امان الامة من الضلال و الاختلاف، ص128. «من در میان شما دو جانشین به جا می‌گذارم».

موضوع: 
نويسنده: