وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْيَومِ الَّذِي جَعَلتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً(۱)   غرض از «عيد» نه آن است كه از باب جلال جامه ناز بپوشند به الطاف مزيد اي خوش آن عيد، كز آن شاه و گدا خوش باشند كه چنين «عيد سعيد» است...
سه شنبه: 21/ارد/1400 (الثلاثاء: 29/رمضان/1442)

خضوع دانشمندان در برابر قرآن

اعلام اعجاز قرآن مانند آيه شريفه: ﴿قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ... ﴾[1] و آية ﴿وَإِنْ كُنْتُمْ فِي رَيبٍ مِمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا... [2] دانشمندان را به‌ خضوع در برابر آن قرار داده است. اين كتاب يگانه اگرچه در هويت اصلي، كتاب هدايت به سعادت و دعوت به رضوان خدا و نيكي‌ها و نجات بشر از تاريكي‌هاي اخلاقي مي‌باشد و برنامة اصيل حياتي و اجتماعي و تمدن و خير و احسان و صلح و ايثار است؛ ولي در روابط افراد بشر با يكديگر و حتي وظيفه انسان نسبت به خودش، راهنمايي‌هاي لازم و اصولي، كه مقبول عقول سالم است را پيشنهاد نموده است و در بسياري از مسائل علمي نيز متضمن مطالبي است كه اكنون پس از چهارده ‌قرن كم‌وبيش بشر بر آنها دست مي‌يابد.

به علوم مختلف در اين كتاب نگاه شده و به جهان با اجزای آن كه كلمة‌الله از آن تعبير مي‌نمايد نظر دارد و به تفكر در آن تأكيدات بليغ نموده است و كلمات خدا را در مثل اين آيه بي‌حدّ و بي‌شمار معرفي مي‌فرمايد:

 

﴿قُلْ لَوْ كَانَ الْبَحْرُ مِدَاداً لِكَلِمَاتِ رَبِّي لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أَنْ تَنْفَدَ كَلِمَاتُ رَبِّي وَلَوْ جِئْنَا بِمِثْلِهِ مَدَداً﴾[3]

در آيات متعدد دعوت به پژوهش و نظر در آيات آفاقيه و انفسيه مي‌نمايد، مثل:

﴿وَفِي الْأَرْضِ آياتٌ لِلْمُوقِنِينَ *  وَفِي أَنْفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ﴾[4]
 

[1]. اسراء، 88. «بگو: اگر انسانها و پريان (جن و انس) اتفاق كنند».

[2]. بقره، 23. «و اگر درباره آنچه بر بنده خود [پيامبر] نازل كرده‏ايم شك و ترديد داريد».

[3]. کهف، 109. «بگو: اگر درياها براى (نوشتن) كلمات پروردگارم مركّب شود، درياها پايان مى‏گيرد، پيش از آنكه كلمات پروردگارم پايان يابد؛ هرچند همانند آن (درياها) را كمك آن قرار دهيم!»

[4]. ذاریات، 20 ـ 21. «و در روی زمين آياتى براى جويندگان يقين است، و در وجود خود شما (نيز آياتى است) آيا نمى‏بينيد؟»

نويسنده: