رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 31/ارد/1401 (السبت: 19/شوال/1443)

خضوع دانشمندان در برابر قرآن

اعلام اعجاز قرآن مانند آيه شريفه: ﴿قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ... ﴾[1] و آية ﴿وَإِنْ كُنْتُمْ فِي رَيبٍ مِمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا... [2] دانشمندان را به‌ خضوع در برابر آن قرار داده است. اين كتاب يگانه اگرچه در هويت اصلي، كتاب هدايت به سعادت و دعوت به رضوان خدا و نيكي‌ها و نجات بشر از تاريكي‌هاي اخلاقي مي‌باشد و برنامة اصيل حياتي و اجتماعي و تمدن و خير و احسان و صلح و ايثار است؛ ولي در روابط افراد بشر با يكديگر و حتي وظيفه انسان نسبت به خودش، راهنمايي‌هاي لازم و اصولي، كه مقبول عقول سالم است را پيشنهاد نموده است و در بسياري از مسائل علمي نيز متضمن مطالبي است كه اكنون پس از چهارده ‌قرن كم‌وبيش بشر بر آنها دست مي‌يابد.

به علوم مختلف در اين كتاب نگاه شده و به جهان با اجزای آن كه كلمة‌الله از آن تعبير مي‌نمايد نظر دارد و به تفكر در آن تأكيدات بليغ نموده است و كلمات خدا را در مثل اين آيه بي‌حدّ و بي‌شمار معرفي مي‌فرمايد:

 

﴿قُلْ لَوْ كَانَ الْبَحْرُ مِدَاداً لِكَلِمَاتِ رَبِّي لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أَنْ تَنْفَدَ كَلِمَاتُ رَبِّي وَلَوْ جِئْنَا بِمِثْلِهِ مَدَداً﴾[3]

در آيات متعدد دعوت به پژوهش و نظر در آيات آفاقيه و انفسيه مي‌نمايد، مثل:

﴿وَفِي الْأَرْضِ آياتٌ لِلْمُوقِنِينَ *  وَفِي أَنْفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ﴾[4]
 

[1]. اسراء، 88. «بگو: اگر انسانها و پريان (جن و انس) اتفاق كنند».

[2]. بقره، 23. «و اگر درباره آنچه بر بنده خود [پيامبر] نازل كرده‏ايم شك و ترديد داريد».

[3]. کهف، 109. «بگو: اگر درياها براى (نوشتن) كلمات پروردگارم مركّب شود، درياها پايان مى‏گيرد، پيش از آنكه كلمات پروردگارم پايان يابد؛ هرچند همانند آن (درياها) را كمك آن قرار دهيم!»

[4]. ذاریات، 20 ـ 21. «و در روی زمين آياتى براى جويندگان يقين است، و در وجود خود شما (نيز آياتى است) آيا نمى‏بينيد؟»

نويسنده: