رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 30/ارد/1401 (الجمعة: 18/شوال/1443)

توصیف قرآن در قرآن و احادیث

توصيفاتي كه از قرآن مجيد در خود قرآن و در احاديث و روايات، مثل نهج البلاغه و ادعيه صحيفه سجاديه و سائر دعاها شده، همه توصيف حق و بيان حقيقت نسبت به اين كتاب عزيز است كه ازجمله مي‌فرمايد:

﴿كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّور﴾[1]

قرآن نور است و مردمي را كه طالب خشنودي خدا و نيك‌بختي دنيا و آخرت باشند به راه‌هاي سلام و آسايش هدايت مي‌نمايد و از تاريكي‌ها خارج و به روشنايي مي‌رساند.

توصيف قرآن از زبان حضرت رسول اكرم (ص) به اينكه ﴿هُوَ النُّورُ الْمُبِينُ‏ وَ الْحَبْلُ‏ الْمَتِينُ‏ وَ الْعُرْوَةُ الْوُثْقَى‏﴾[2] و امثال اين تعريفات، همه اوصافي است كه فقط به اين كتاب مبين اطلاق مي‌شود.

 

پيام‌هاي قرآني همه نجات‌بخش، انسان‌ساز، سعادت‌آفرين و اعلام آزادي حقيقي و اعلان جايگاه رفيع انسانيت است. اين پيام را بخوانيم و به‌گوش‌جان بشنويم: ﴿تَعالَوْا إِلى‏ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَيْنَنا وَ بَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَ لا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئاً وَ لا يَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّه‏﴾[3]، ﴿إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ﴾[4]، ﴿وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا﴾[5] و صدها از اين فرازهاي انسان‌ساز، عدالت‌پرور، ستم‌ستيز و استعباد و استحقار و استعمار برانداز است.

اگر اقبال گفته است:

گـر هـمي خواهي مسلمان‌زيستن
 

 

نيست ممكن جز به قرآن‌زيستن
 

 

بنده عرض مي‌كنم:

گر همی خواهی مسلمان زیستن             نیست ممکن جز به قرآن زیستن

هر که خواهان است انسان زیستن            نیست ممکن جز به قرآن زیستن

 

[1]. ابراهیم، 1. «(اين) كتابى است كه بر تو نازل كرديم، تا مردم را از تاريكي‌ها (ى شرك و ظلم و جهل،) به‌سوى روشنايى (ايمان و عدل و آگاهى،) بفرمان پروردگارشان در آورى».

[2]. فیض کاشانی، تفسیرالصافی، ج1، ص17؛ مجلسی، بحارالانوار، ج89، ص31. «قرآن نور آشکار، ریسمان استوار و دستگیره مستحکمی است».

[3]. آل عمران، 64. «بياييد به‌سوى سخنى كه ميان ما و شما يكسان است كه جز خداوند يگانه را نپرستيم و چيزى را همتاى او قرار ندهيم و بعضى از ما بعضى ديگر را - غير از خداى يگانه - به خدايى نپذيرد».

[4]. حجرات، 13. «ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره‏ها و قبيله‏ها قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد (اينها ملاك امتياز نيست) گرامى‏ترين شما نزد خداوند باتقواترين شماست».

[5]. آل عمران، 102. «و همگى به ريسمان خدا [قرآن و اسلام، و هر گونه وسيله وحدت‏]، چنگ زنيد، و پراكنده نشويد»!

موضوع: 
نويسنده: