وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم قال الله تعالي: «وَ مَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِين» و «وَ إِنَّکَ لَعَلَى خُلُقٍ عَظِيمٍ» با اهدای سلام و تحیّات به پیشگاه مقدّس حضرت ولی الله الاعظم حجة الله امام زمان ارواح العالمین له الفداء و عرض...
شنبه: 24/مهر/1400 (السبت: 9/ربيع الأول/1443)

اکتفا به مفاهیم شرعی در سیروسلوک

به هر صورت، آيت‌الله بروجردي(رحمة‌الله علیه)، مفاهيم و اصطلاحات مأخوذه از ديگران را در معرفة‌‌الله و ربط عالم شهادت به عالم غيب، قاصر از اصطلاحات قرآني مي‌دانست.

در شرط ادب و ترك خودبيني و تنزّه از غرور علمي همان راهنمايي‌هاي شرعي و شرح و بسط و تغيير و بيان آنها را كافی مي‌دانست. چنان‌كه از خواجه طوسي+ به اين مضمون نقل شده است كه در رعايت اين تأدب مي‌فرمايد:

اگر اصطلاحات عرفاني و اسماءالحسناي الهي از شرع نرسيده بود و امناي وحي، آن را تلقين نكرده بودند و ازطريق آنان، مجاز در به كار بردن اين اسماء نبوديم، با ملاحظه شرط ادب و عرض قصور از معرفت، نمي‌توانستيم به خود اجازه بدهيم كه خدا را حتي با اين الفاظ و اسماءالحسني بخوانيم.

بديهي است اين مرتبه كه از بيان خواجه(رحمة‌الله علیه) استفاده مي‌شود، كمال معرفت و اذعان به حقيقت است.

حوزه: از اينكه قبول زحمت فرموديد و ما را در بزرگداشت اين مرد بزرگ ياري كرديد، متشكريم.

 اميدوارم ان‌شاءالله موفق باشيد و در اداي حق اين بزرگان توفيق پيدا كنيد. اميد است ياد و ذكر ايشان براي ما، به مصداق: «عِنْدَ ذِكْرِ الصَّالِحِينَ يَنْزِلُ الرَّحْمَةُ»[1] سبب نزول رحمت الهي باشد.

 

 

[1]. مجلسی، بحار الانوار، ج90، ص349؛ محدث نوری، مستدرک‌ الوسائل، ج5، ص275. «هنگام یاد صالحان رحمت نازل می‌شود».

نويسنده: