وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شیء رحلت عالم ربانی مرحوم آیت الله آقای حاج سید مهدی ابن الرضا خوانساری رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. آن عالم خدوم، عمر مبارک خود را در راه اعلای کلمه الله و ترویج...
دوشنبه: 7 / 01 / 1396 ( )

قرآن نسخه درمان دردهای بشر

عزيزان من!

قرآن مجيد، وحي الهي و كتاب دين و عقيده و توحيد و نسخه كامله درمان دردهاي اجتماعي وكتاب حكمت و بشارت و موعظه و هدايت و

 

در‌ كل، كتاب حيات و زندگي و راهنماي راه كمال دنيا و آخرت و عروج به معارج بلند انساني و روحاني است.

قرآن كريم نسخه‌اي بي‌بديل و شفابخش براي نجات جوامع بشري و اصلاح روش‌هاي زندگي است و به استوارترين راه رهنمون مي‌شود.

﴿إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يِهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ[1]

قرآن پيش از اينكه كتاب چهارده قرن گذشته باشد، كتاب اين عصر و عصرهاي آينده است و احترام به آن، التزام به دستورات قرآن و به‌کار بستن تعاليم آن است.

بيان ساده و متقن قرآن، برترين راهنما براي همه سطوح جامعه است و بايستي با نگاه عالمانه و وسيع و گسترده و عميق به مفاهيم قرآني به بهره‌مندي از آن در تمام حوزه‌ها اعم از برنامه‌ريزي، ‌تربيتي، ‌مشاوره‌اي و اجتماعي پرداخت تا گامي در راه رسيدن به مدينة فاضله و تحقق حيات طيبه باشد و بايد به‌ دنبال روزي باشيم كه تمام شئون معرفتي، تربيتي و مديريتي به قرآن كريم اتكا داشته باشد.

بايد ‌جامعه ‌قرآني، ‌حكومت‌ ‌قرآني و نظام ‌قرآني، ‌مساجد و مدارس و مجامع و كتابخانه‌ها، ‌بازار و اقتصاد و خانه و خيابان، تعليم‌و‌تربيت و فرهنگ و روابط زن و مرد، مواضع بانوان و برنامه‌ها همه قرآني باشد و اين مدل قرآني هرگز محقق نخواهد شد مگر آنكه به انسان كامل و معصوم(ع) كه قرآن مجسم است رجوع نمود و تمسك به قرآن مجيد بايد با تمسك به عترت(علیهم السلام)  همراه باشد تا شخص از گمراهي و ضلالت

 

در امان قرار بگيرد كه برحسب حديث متواتر ثقلين فقط امان از گمراهي، به تمسك قرآن و عترت حاصل مي‌شود و تفسير قرآن مجيد تنها با تفسير اهل‌البيت(علیهم السلام)  حجت و معتبر است.

اميد است طرح جامع فرهنگي - اجتماعي نسيم رحمت، مبناي خير و بركت براي مردم سرافراز ايلام باشد و براي ترويج معارف اسلامي و مفاهيم قرآني و تقويت مباني اعتقادي و اشاعه نشاط ديني و توسعه رهاوردهاي عيني قرآن در زندگي مؤثر بوده و منشأ شبهه‌زدايي ديني در كل جامعه شود.

اجراي اين طرح در استان ايلام كه به‌ همت مسئولين متعهد و محترم استان دنبال شده است و نگاه پيشگيرانه از آسيب‌ها را به‌ دنبال دارد اقدامي قابل تحسين و تكريم است.

خوشبختانه هم‌اكنون نيز مردم غيور استان ايلام همچون اسلاف متدين خويش زمينه پذيرش معارف قرآن و استعداد نيل به كمالات حقيقي را دارند كه با مساعدت دانشمندان ديني و علمای محترم استان، اجراي اين طرح را محقق خواهند ساخت. توفيقات روزافزون و دوام خدمت به قرآن را براي همگان در ظل عنايات حضرت بقيةالله الاعظم ـ ارواح‌العالمين له الفداء ـ از خداوند متعال خواستارم.

لطف‌اللّه صافي

28 شوال‌المکرم 1431

 


[1]. اسراء، 9. «اين قرآن، به راهى كه استوارترين راه‏هاست، هدايت مى‏كند».

نويسنده: