وریز وجوهات
تقدیر و تشکّر آیت الله العظمی صافی از فعالیت های مرکز خدمات حوزه صبح امروز چهارشنبه 14 رجب المرجب 1438 (23 فروردین1396) حجة الإسلام والمسلمین آقای ربّانی مسئول مرکز خدمات حوزه علمیّه قم، با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی...
پنجشنبه: 7 / 02 / 1396 ( )

توصیف قرآن در قرآن و احادیث

توصيفاتي كه از قرآن مجيد در خود قرآن و در احاديث و روايات، مثل نهج البلاغه و ادعيه صحيفه سجاديه و سائر دعاها شده، همه توصيف حق و بيان حقيقت نسبت به اين كتاب عزيز است كه ازجمله مي‌فرمايد:

﴿كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّور﴾[1]

قرآن نور است و مردمي را كه طالب خشنودي خدا و نيك‌بختي دنيا و آخرت باشند به راه‌هاي سلام و آسايش هدايت مي‌نمايد و از تاريكي‌ها خارج و به روشنايي مي‌رساند.

توصيف قرآن از زبان حضرت رسول اكرم (ص) به اينكه ﴿هُوَ النُّورُ الْمُبِينُ‏ وَ الْحَبْلُ‏ الْمَتِينُ‏ وَ الْعُرْوَةُ الْوُثْقَى‏﴾[2] و امثال اين تعريفات، همه اوصافي است كه فقط به اين كتاب مبين اطلاق مي‌شود.

 

پيام‌هاي قرآني همه نجات‌بخش، انسان‌ساز، سعادت‌آفرين و اعلام آزادي حقيقي و اعلان جايگاه رفيع انسانيت است. اين پيام را بخوانيم و به‌گوش‌جان بشنويم: ﴿تَعالَوْا إِلى‏ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَيْنَنا وَ بَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَ لا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئاً وَ لا يَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّه‏﴾[3]، ﴿إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ﴾[4]، ﴿وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا﴾[5] و صدها از اين فرازهاي انسان‌ساز، عدالت‌پرور، ستم‌ستيز و استعباد و استحقار و استعمار برانداز است.

اگر اقبال گفته است:

گـر هـمي خواهي مسلمان‌زيستن
 

 

نيست ممكن جز به قرآن‌زيستن
 

 

بنده عرض مي‌كنم:

گر همی خواهی مسلمان زیستن             نیست ممکن جز به قرآن زیستن

هر که خواهان است انسان زیستن            نیست ممکن جز به قرآن زیستن

 

[1]. ابراهیم، 1. «(اين) كتابى است كه بر تو نازل كرديم، تا مردم را از تاريكي‌ها (ى شرك و ظلم و جهل،) به‌سوى روشنايى (ايمان و عدل و آگاهى،) بفرمان پروردگارشان در آورى».

[2]. فیض کاشانی، تفسیرالصافی، ج1، ص17؛ مجلسی، بحارالانوار، ج89، ص31. «قرآن نور آشکار، ریسمان استوار و دستگیره مستحکمی است».

[3]. آل عمران، 64. «بياييد به‌سوى سخنى كه ميان ما و شما يكسان است كه جز خداوند يگانه را نپرستيم و چيزى را همتاى او قرار ندهيم و بعضى از ما بعضى ديگر را - غير از خداى يگانه - به خدايى نپذيرد».

[4]. حجرات، 13. «ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره‏ها و قبيله‏ها قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد (اينها ملاك امتياز نيست) گرامى‏ترين شما نزد خداوند باتقواترين شماست».

[5]. آل عمران، 102. «و همگى به ريسمان خدا [قرآن و اسلام، و هر گونه وسيله وحدت‏]، چنگ زنيد، و پراكنده نشويد»!

موضوع: 
نويسنده: