وریز وجوهات
تعريف اعتكاف، توقّف در مسجد است با اين قيد كه در اين توقّف قصد و نيّت تعبّد و بندگي را داشته باشد؛ و احوط آن است كه نيّت عبادت ديگري مانند نماز و روزه و... غير از اعتكاف را نيز ضميمه نمايد.   زمان اعتكاف در هر زماني كه روزه‌گرفتن...
جمعه: 8 / 02 / 1396 ( )

جایگاه قرآن کریم در بین کتب آسمانی

معظم‌له در اين ديدار با اشاره به جايگاه و عظمت قرآن كريم اظهار داشتند: «قرآن كريم يگانه برهان حقانيت انبياي الهي بوده و در كتاب آسماني از همه انبياي الهي سخن به ميان آورده است.

ايشان با اشاره به آيه ﴿وَ اِن كُنتُم فِي رَيبٍ مِمّا نَزَّلنا عَلي عَبدِنا فَأتُوا بِسُورَةٍ مِن مثله ...﴾[1] بيان داشتند: «كساني كه تفكر الحادي داشتند نيز به اين مسئله اذعان مي‌كردند كه اگر جن و انس هم جمع شوند و بخواهند مثل قرآن كريم بياورند، از اين مسئله عاجز هستند».

اين مرجع تقليد با تأكيد بر اينكه هيچ جن و انسي نمي‌توانند كتابي مانند قرآن و اعلاميه‌هاي آن بياورند، افزودند: «دانشمندان و

 

انديشمندان هرچه در مورد قرآن جلوتر مي‌روند خود را در برابر آن عاجزتر مي‌بينند و اين حاكي از معجزه بودن قرآن است».

مرجع تقليد شيعيان جهان ادامه دادند: «قرآن معجزه باقيه است، اما تنها معجزه پيامبر اكرم (ص) نيست؛ بلكه بنابر شواهد و اسناد معتبر تاريخي پيامبر اسلام‌ (ص) بيش از چهارهزار معجزه داشته است».

حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی مدظله‌الوارف با اشاره به تأليفات ابن‌رشد اندلسی در مورد قرآن كريم اظهار داشتند: «اين دانشمند بزرگ در كتاب خود راجع به قرآن كريم مي‌نويسد: معجزه محمد (ص) با معجزات انبياي ديگر متفاوت است؛ چون معجزه او با دعوت همراه بود درصورتي‌كه معجزه انبياي ديگر به دعوت آنها ارتباطي ندارد».

 

[1]. بقره، 23. «و اگر درباره آنچه بر بنده خود [پيامبر] نازل كرده‏ايم شك و ترديد داريد، (دست كم) يك سوره همانند آن بياوريد».

نويسنده: