وریز وجوهات
باسمه تعالی انا لله و انا الیه راجعون  رحلت عالم ربانی آیت الله آقای حاج شیخ عبدالله نظری خادم الشریعه رضوان الله علیه موجب تاثر و تاسف گردید. شخصیت بزرگواری که سالیان متمادی، در ترویج و نشر معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام و تعظیم...
يكشنبه: 10/اسف/1399 (الأحد: 16/رجب/1442)

مقدمه

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

برادران و خواهران مسلمان مقيم انگلستان

السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

خداوند متعال به همه شما تندرستي و خير و سعادت و رستگاري عطا فرمايد و به تبليغ رسالت اسلام كه بهترين خدمت به بشريت است و عمل به تعاليم عاليه آن موفّق سازد. حقير از اينكه موفّق به زيارت مسلماناني متعهّد و ملتزم و كوشا و متحرّك و علاقه‌مند به تعظيم شعائر و حفظ سنن اسلامي شده و خدمات شما را به اسلام مي‌بينم افتخار دارم.

شركت در مجمع جهاني اسلامي و نماز جماعت و اجتماع پرشور و پرمعناي شما مردم مسلمان مخصوصاً جوانان و دانشجويان عزيز و ديدن نتايج ارزنده تلاش‌ها و كوشش‌هايي كه براي تأسيس مجمع جهاني اسلامي شده است واقعاً لذّت‌بخش بود.

چنانچه خلوص نيّت شركت‌كنندگان در جلسات مجمع جهاني اسلامي و عشق و علاقه زن و مرد مسلمان و خدماتي كه همگي به رهبري حجت‌الاسلام و المسلمين آقاي مصباح‌زادهدامت‌بركاته به اسلام و مسلمين و

 

معرّفي تشيّع ـ كه اسلام پاك و خالص است ـ مي‌نماييد سزاوار تحسين و تقدير است و اين مجمع اسلامي و اين اجتماعات و اين همكاري‌ها و تبليغات در قلب اروپا موجب سرافرازي و مباهات است و تأسيس آن اقدام خداپسندانه‌اي است كه در جهت تأسّي به پيغمبر اكرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و اهتمام آن حضرت به هدايت بشر قرار دارد و سبب رضاي خداوند متعال و مسرّت خاطر انور حضرت وليّ عصر(علیه‌السلام) است و حقاً جهاني بودن رسالت اسلام اقتضا دارد كه اين‌گونه مجامع گسترده‌تر و هرچه كامل‌تر در تمام شهرهاي بزرگ اروپا و امريكا و خاور دور و غيره تشكيل شود تا نداي جان‌بخش توحيدي اسلام به گوش جهانيان برسد.

بديهي است تقدير از اين مجمع و از خدمات برادران و خواهران مسلمان مفهومش اين نيست كه آنچه لازم است انجام شده و ديگر وظيفه‌اي باقي نيست، زيرا بايد مراكز تبليغي ديگران و هزارها كليسايي كه مجهز به تمام وسايل مادي هستند و جديت و قدرت و امكانات آنها را در نظر گرفت و نيز اينكه اين مجمع در چنين محيطي عهده‌دار تبليغات و اداي رسالت اسلام شده است. پس اين قدم هرچند بسيار مهم و وسيع باشد قدم اول بوده و هنوز در ابتداي راه، گام بر مي‌داريم.

بايد با كوشش و مساعي، عموم مسلمانان، اهل هر كشور و ملّت كه باشند، متّحد و يك‌صدا و هماهنگ كار كنند و براي توسعه اين مجمع از هر جهت، مادّي و معنوي در خارج و داخل هركس به سهم خود از

 

كمك و ياري مضايقه ننمايد، تا اين مؤسسه در خور شأن و مقام خود به فعاليت‌هاي اسلامي ادامه داده، تشكيلات خود را در رشته‌هاي مختلف ارشاد و تبليغ و پرورش افكار توسعه دهد و بر آبرو و عزّت و شرف مسلمانان بيفزايد. ان‌شاءالله تعالي.

 از خداوند متعال براي همه شما موفقّيت بيشتر و سعادت و ترقّي و خير دنيا و آخرت مسئلت مي‌نمايم و به مقتضاي:

«مَنْ لَمْ يَشْكُرِ المُنْعِمَ مِنَ المَخْلُوقِينَ لَمْ يَشْكُرِ الله عَزَّ وَجَلّ‏»[1]

در درجه‌ اوّل از مرجع عالي‌قدر حضرت مستطاب آيت‌الله العظمي آقاي گلپايگاني‌دام‌ظلّه بنيان‌گذار و مؤسّس مجمع جهاني اسلامي لندن و مساجد و مجامع و مؤسسات اسلامي ديگر و سپس از دانشمند معظّم حضرت آقاي مصباح‌زاده كه خدمات و زحماتشان در تأسيس اين مجمع و احياي اسلام در اين كشور بسيار قيمتي و درخشان است تقدير و تشكر مي‌نمايم.

«اَللَّهُمَّ أَنْتَ المُجَازي لِأَهْلِ الْبِّرِ وَالجِهَادِ فَأَجِزْهُمْ خَيْرَ جَزَاءِ المُحسِنِينَ وَالمُجَاهِدِينَ».[2]

 

براي اينكه از اين سفر يادگاري از خود به‌جاي گذارده باشم به مناسبت ايام سوگواري ماه صفر و رحلت حضرت خاتم‌الانبيا(صلّی الله علیه و آله و سلّم)  و عيد سعيد ميلاد آن حضرت در هفدهم ربيع‌المولود مقالاتي با حال شدّت كسالت و بيماري و نداشتن وسيله‌اي جز قلم و كاغذ نوشتم و به‌عنوان هديه حضور برادران و خواهران محترم مسلمان، تقديم مي‌دارم. اميد است اگر در آن نواقص و كوتاهي‌هايي باشد با قلم مهر، اصلاح فرمايند.

وما توفيقي إلّا بالله

لندن/ 17 ربيع‌الاول 1397

17 اسفند 1355هجري شمسي

لطف‌الله صافي

 

 

[1]. صدوق، عيون اخبارالرضا×، ج‏2، ص 24؛ حر عاملی، وسائل‌الشیعه، ج15، ص313؛ مجلسی، بحارالانوار، ج68، ص44. «کسی که شکر‌گذاری ولی‌نعمت خود از خلق خدا را نکند، از خداوند عزّوجلّ شکرگزاری نکرده است».

[2]. «پروردگارا تو پاداش‌دهنده نیکوکاران و مجاهدان هستی، پس بهترین پاداشی که شایسته نیکوکاران و مجاهدان راهت هست به آنان عطا فرما».

نويسنده: 
کليد واژه: