وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
شنبه: 5/اسف/1396 (السبت: 8/جمادى الآخر/1439)

7. ايجاد جامعه جهانی

 يكي ديگر از هدف‌هاي اسلام كه دنيا به آن رو مي‌رود به وجود آوردن يك جامعه‌ جهاني و نظام واحد است كه همه اقوام و ملل در آن بگنجد و برتري ملّتي بر ملّتي و استثمار قومي از قومي از بين برود. تمام ذخاير نعمت‌ها به‌طور عادلانه بين انسان‌ها توزيع شود و امكانات ترقّي و پيشرفت براي همه به‌طور متساوي فراهم شود و تمام افراد بر اساس عضويت در يك جامعه بلكه يك خانواده با هم معامله و معاشرت و ارتباط مالي و اجتماعي و سياسي پيدا كنند و چنانچه در قرآن مي‌فرمايد:

(إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ)[1]

جهانيان، امت واحده شوند.

 

عقيده به توحيد و يگانگي خدا، خودبهخود، اين فكر جامعه جهاني را ايجاد مي‌كند و اعتقاد به يكي بودن خداي همه، اصالت وجود جامعه‌ متعدّد و تفرقه‌هاي موجود را طرد و نفي مي‌نمايد، لذا ملاحظه مي‌شود كه در انتخاب اسم اسلام براي اين دين جهاني چه عنايت و لطفي به كار رفته است تا عنوان و اسمي باشد كه به‌سوي تفرقه و اختلاف و انتساب به شخص يا طايفه يا ملّتي ندهد و به همه قابل تعلّق باشد و لفظي باشد كه مفهومش دين حق و حقيقت دين باشد.

 

[1]. انبياء، 92. «اين (پيامبران بزرگ و پيروانشان) همه امّت واحدى بودند (و پيرو يك هدف) و من پروردگار شما هستم پس مرا پرستش كنيد»!.

نويسنده: 
کليد واژه: