وریز وجوهات
باسمه تعالی انا لله و انا الیه راجعون رحلت عالم جلیل القدر، روحانی وارسته، آیت الله آقای حاج سیّد محمّد ضیاء آبادی (رحمة الله علیه) موجب تأثر و تأسف گردید. شخصیت بزرگواری که عمر مبارک خود را در اعتلای کلمة الله و ترویج و تبیین و نشر معارف...
يكشنبه: 10/اسف/1399 (الأحد: 16/رجب/1442)

6. عظمت در تشريع قوانين و احكام و شرايع

در بين مشرّعين بزرگ و قانونگذاران، توفيقي كه نصيب پيغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) شد نصيب احدي نشده است.

علاوه بر آنكه قوانيني كه قانونگذاران و مجالس بزرگ مقننه باآن‌همه عرض و طول وضع مي‌نمايند جامع و كامل و خالي از عيوب و نواقص نيست و موسمي و موقّت است و پس از مدّت كوتاهي به تجديدنظر و اصلاح و بلكه الغاي آن محتاج مي‌شوند قانونگذاري كه بتواند در مدت بيست و سه سال با اشتغالات خطير گوناگون - كه هر يك براي اينكه تمام وقت شخص را بگيرد و او ضمن پرداختن به امور نماز، روزه، حج، دعا، معاملات، تجارت، اقتصاد، كشاورزي، دامداري، باغداري، همسرداري، فرزندداري، ارث، سياست، داوري،

 

حلّ و فصل دعاوي و اختلافات، كيفر و مجازات و اخلاق و آداب حتي آداب غذا خوردن، لباس پوشيدن، خوابيدن، راه رفتن، نشستن، بيمارداري و بهداشت و احكام اموات و غيره با گفتار و عمل، هزاران هزار مواد جامع و كامل و قانون و برنامه زندگي به بشريت عرضه كند- غير از پيغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) روي صفحه‌ تاريخ و دنيا ظاهر نشده است. هركس اين موضوع را باور نمي‌كند مي‌تواند شخصاً قوانين اسلام را بررسي نمايد و مي‌تواند به نتايج تحقيقات محققان منصف غير مسلمان رجوع نمايد.

اهميت اين موضوع وقتي بيشتر ظاهر مي‌شود كه به قانونگذاري‌ها و همكاري‌ها و همفكري‌ها و مطالعات و مباحثات دامنه‌داري كه پيرامون يك مادّه‌ قانوني مي‌شود و بالاخره به مجالس مقننه ارجاع مي‌گردد و تحت شورها و بررسي واقع مي‌شود توجه نماييم.

آيا اين عظمت نيست كه شخصي بدون مشاور و معاون و بدون سابقه مطالعات قانوني و ديدن دانشكده‌هاي حقوق و بدون سابقه‌ بررسي‌هاي بهداشتي و اجتماعي و تجارب قضايي و مالي و غيره در تمام جهات و حقوق مردم، قوانيني عرضه بدارد که هنوز پس از چهارده قرن، زنده و انساني‌ترين قانون اجتماع و اصول و مواد آن مورد تصديق و حمايت حقوقدانان جهان و به عقيده اهل تحقيق و انصاف، يگانه راه حل مشكلات كنوني بشريت باشد؟

 

واقعا اين عظمت حيرت‌‌انگيز است و دليل بر روحي الهي و رسالتي آسماني است.

نويسنده: