وریز وجوهات
گزارش تصویری : عزاداری شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) و دسته با شکوه عزاداران فاطمی علیهاالسلام در معیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
شنبه: 5/اسف/1396 (السبت: 8/جمادى الآخر/1439)

7. عظمت در علوم و معارف

اسلام، دين علم است؛ دين معارف است. يكي از عظمت‌هاي حضرت رسول اعظم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) اين است كه معارفي كه در قسمت الهيات و خداشناسي و مبدأ و معاد و رشته‌هاي ديگر عرضه داشته استوارترين و منطقي‌ترين معارف است.

مسلّم است كه پيغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) درس‌نخوانده بود و اصلاً شبه‌جزيره عربستان محل درس نبود و اگر كسي هم مي‌توانست چند كلمه‌اي بنويسد چيزي نبود و او را از علوم و معارف بهره‌مند نمي‌كرد؛ مانند ميليون‌ها افرادي كه سواد خواندن و نوشتن دارند اما از حقايق و معارف بهر‌ه‌اي ندارند. اين علومي كه از پيغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) ظاهر شده و در كتاب آسماني او شرح و بيان گرديده است با سال‌ها تحصيل در دانشگاه‌هاي الهيات و تحقيق در رشته‌هاي مختلف فلسفه و حقوق و علوم فراهم نمي‌شود.

صحيح‌ترين و محكم‌ترين عقايد را در قسمت الهيات و فلسفه‌ نظري و در قسمت اخلاق و حكمت عملي در اختيار بشر گذارد. و در رشته‌هاي مختلف علوم كه بسياري از آن سال‌ها و قرن‌ها بعد كشف و بر بشر معلوم شده مثل جنين‌شناسي، نبات‌شناسي، معرفت اعضا،

 

كيهان‌شناسي، عدد ستارگان، مسئله تسخير فضا، طرز جلوگيري از بيماري‌هاي مسري و موجودات ذره‌بيني و...، آن‌قدر در قرآن مجيد و احاديث شريفه بيانات و مطالب ارزنده موجود است كه شرحش را در كتاب‌هايي كه دانشمندان مطلع در اين موضوع نوشته‌اند بايد خواند و بهتر اين است كه در اين موضوع چون هرچه كلام را مبسوط كنيم باز هم مختصر گفته‌ايم به دو شعر حافظ شيرازي اكتفا مي‌نماييم:

 

ستاره‌اي بدرخشيد و ماه مجلس شد
 

 

 

دل رميده ما را انيس و مونس شد
 

نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشـت
ج

 

 

به غمزه مسئله‌آموز صد مدرس شد
ج

     
 

در اينجا براي اينكه مقاله طولاني نشود سخن را كوتاه مي‌كنيم و از بيان ساير نواحي عظمت رسول گرامي اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) مانند عظمت استقامت و شجاعت و تقوا و عبادت و صداقت و امانت و عفو و گذشت و خلق عظيم و معجزات آن حضرت و عظمت‌هاي قرآن مجيد كه معجزه جاودان و دليل صحّت نبوّت تمام انبيا است صرف‌نظر مي‌نماييم. در جايي كه بيگانگان زبان به تعظيم و اعتراف بگشايند و شاعر دانشمند مسيحي در قصيده‌اي كه در مدح پيغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم)| مي‌سرايد مي‌گويد.

 

إنّي مَسيــِـحىٌ أَهَّلَ مُحَمَّدا
 

 

وَ أرَاهُ فِي سفز الْعُلا عُنْوَاناً
 

 

من مسيـحي هستم و محمّد را تجليل مي‌كنم و او را سرآغاز کتاب علو و بلنـــدي مقام مي‌دانم.

و دكتر شبلي شميل طبيعي در قصيده‌اي كه عظمت‌هاي آن حضرت را ستوده است بگويد:

مِنْ دُونِهِ الأَ بْطَال فِي كُلِّ الْوَرَى
 

 

مِنْ حَاضِــــرٍ أَوْ غَائِــبٍ أَوْ آتٍ
 

 

تمام مردان بزرگ دنيا و قهرمانان گذشته و حال و آينده مقامشان و شأنشان و شخصيتشان مادون مقام اعلاي محمّد است.

معلوم است كه مسلمانان بايد چقدر حق‌شناس زحمات و هدايت‌ها و راهنمايي‌هاي آن حضرت باشند.

اميد است در اين عصر، مسلمانان آگاه و فداكار، خصوصاً نسل جوان، رسالت اسلام را به مردم دنيا برسانند و تمام نقاط را به انوار هدايت آن متصل سازند و اعصار طلايي ايمان و عمل را متعهدانه تجديد نمايند.

و آخر دعوانا أن الحمد لله ربّ العالمين

 

 

نويسنده: