وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَئِمَّةَ الْهُدَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ التَّقْوَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَيُّهَا الْحُجَجُ عَلَى أَهْلِ الدُّنْيَا ...   مجلس عزاداری سالروز تخریب حرم ائمه بقیع (ع). با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و...
دوشنبه: 4/تير/1397 (الاثنين: 11/شوال/1439)

7. عظمت در علوم و معارف

اسلام، دين علم است؛ دين معارف است. يكي از عظمت‌هاي حضرت رسول اعظم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) اين است كه معارفي كه در قسمت الهيات و خداشناسي و مبدأ و معاد و رشته‌هاي ديگر عرضه داشته استوارترين و منطقي‌ترين معارف است.

مسلّم است كه پيغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) درس‌نخوانده بود و اصلاً شبه‌جزيره عربستان محل درس نبود و اگر كسي هم مي‌توانست چند كلمه‌اي بنويسد چيزي نبود و او را از علوم و معارف بهره‌مند نمي‌كرد؛ مانند ميليون‌ها افرادي كه سواد خواندن و نوشتن دارند اما از حقايق و معارف بهر‌ه‌اي ندارند. اين علومي كه از پيغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) ظاهر شده و در كتاب آسماني او شرح و بيان گرديده است با سال‌ها تحصيل در دانشگاه‌هاي الهيات و تحقيق در رشته‌هاي مختلف فلسفه و حقوق و علوم فراهم نمي‌شود.

صحيح‌ترين و محكم‌ترين عقايد را در قسمت الهيات و فلسفه‌ نظري و در قسمت اخلاق و حكمت عملي در اختيار بشر گذارد. و در رشته‌هاي مختلف علوم كه بسياري از آن سال‌ها و قرن‌ها بعد كشف و بر بشر معلوم شده مثل جنين‌شناسي، نبات‌شناسي، معرفت اعضا،

 

كيهان‌شناسي، عدد ستارگان، مسئله تسخير فضا، طرز جلوگيري از بيماري‌هاي مسري و موجودات ذره‌بيني و...، آن‌قدر در قرآن مجيد و احاديث شريفه بيانات و مطالب ارزنده موجود است كه شرحش را در كتاب‌هايي كه دانشمندان مطلع در اين موضوع نوشته‌اند بايد خواند و بهتر اين است كه در اين موضوع چون هرچه كلام را مبسوط كنيم باز هم مختصر گفته‌ايم به دو شعر حافظ شيرازي اكتفا مي‌نماييم:

 

ستاره‌اي بدرخشيد و ماه مجلس شد
 

 

 

دل رميده ما را انيس و مونس شد
 

نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشـت
ج

 

 

به غمزه مسئله‌آموز صد مدرس شد
ج

     
 

در اينجا براي اينكه مقاله طولاني نشود سخن را كوتاه مي‌كنيم و از بيان ساير نواحي عظمت رسول گرامي اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) مانند عظمت استقامت و شجاعت و تقوا و عبادت و صداقت و امانت و عفو و گذشت و خلق عظيم و معجزات آن حضرت و عظمت‌هاي قرآن مجيد كه معجزه جاودان و دليل صحّت نبوّت تمام انبيا است صرف‌نظر مي‌نماييم. در جايي كه بيگانگان زبان به تعظيم و اعتراف بگشايند و شاعر دانشمند مسيحي در قصيده‌اي كه در مدح پيغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم)| مي‌سرايد مي‌گويد.

 

إنّي مَسيــِـحىٌ أَهَّلَ مُحَمَّدا
 

 

وَ أرَاهُ فِي سفز الْعُلا عُنْوَاناً
 

 

من مسيـحي هستم و محمّد را تجليل مي‌كنم و او را سرآغاز کتاب علو و بلنـــدي مقام مي‌دانم.

و دكتر شبلي شميل طبيعي در قصيده‌اي كه عظمت‌هاي آن حضرت را ستوده است بگويد:

مِنْ دُونِهِ الأَ بْطَال فِي كُلِّ الْوَرَى
 

 

مِنْ حَاضِــــرٍ أَوْ غَائِــبٍ أَوْ آتٍ
 

 

تمام مردان بزرگ دنيا و قهرمانان گذشته و حال و آينده مقامشان و شأنشان و شخصيتشان مادون مقام اعلاي محمّد است.

معلوم است كه مسلمانان بايد چقدر حق‌شناس زحمات و هدايت‌ها و راهنمايي‌هاي آن حضرت باشند.

اميد است در اين عصر، مسلمانان آگاه و فداكار، خصوصاً نسل جوان، رسالت اسلام را به مردم دنيا برسانند و تمام نقاط را به انوار هدايت آن متصل سازند و اعصار طلايي ايمان و عمل را متعهدانه تجديد نمايند.

و آخر دعوانا أن الحمد لله ربّ العالمين

 

 

نويسنده: