رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 9/تير/1401 (الخميس: 30/ذو القعدة/1443)

عقیده به ظهور مهدی و منجی و پیدایش متمهدیّان

عقیده به ظهور مهدی و منجی موجب پیدایش متمهّدیان در طول تاریخ شده است، و بعضی این پیشامد را توجیهی برای كنارگزاردن این تفكر قرار می‌دهند، این دیدگاه تا چه حدّ می‌تواند قابل قبول باشد؟

پاسخ:

این دیدگاه به‌هیچ‌وجه قابل قبول نیست وگرنه باید بشر همه دیدگاه‌های مثبت را كنار بگذارد، چرا كه همه آنها كم‌وبیش مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند. این‌همه اشخاص كه دعوی خدایی كرده‌اند و یا خود را مظهر خدا، و متّحد با خدا و خدا را حالّ در خود دانسته‌اند همه از اصل اعتقاد به خدا سوءاستفاده كرده‌اند. این كار به‌هیچ‌وجه به مسئله اعتقاد به خدا ضرری نمی‌زند.

همچنین این‌همه پیغمبران دروغین كه ادّعای پیامبری كرده و مردمی را گمراه كرده‌اند، به صحیح‌بودن اصل نبوت آسیبی نمی‌رساند این مسئله كم‌وبیش در هر فنّ و صنعتی پیش‌می‌آید ولیّ آن پیشامد به اصل آن فنّ ضرر نمی‌رساند.

 

خلاصه هر اسم و كلمه‌ای كه معنای خوب و جاذب دارد، اگر در ضدّش به كار گرفته شده مثلاً به خائن امین و به ظالم عادل، و به جاهل عالم، و به فاسق متّقی گفته شده است و یا اینكه همه خیانت‌ها و مظالم را تحت عنوان‌های خیرخواهی و اصلاح‌طلبی در طول تاریخ انجام داده‌اند هیچ‌كدام به اصل این ارزش‌ها و امور خیر صدمه نمی‌زند.

 

نويسنده: