وریز وجوهات
بسمه تعالی هلال ماه صفر، امشب با چشم عادی رویت شد و فردا، شنبه 29 شهریور ماه، اول ماه صفر می‌باشد. ضمن عرض تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله الحسین علیه‌السلام و اهل بیت طاهرین آن حضرت، خیر و توفیق را برای شیفتگان اهل بیت...
چهارشنبه: 2/مهر/1399 (الأربعاء: 5/صفر/1442)

86. اوّلين از اولواالامر

قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ(ع): قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص):

«شُرَكَائِيَ الَّذِينَ قَرَنَهُمُ الله بِنَفْسِهِ وَبِي وَأَنْزَلَ فيهِمْ:﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللّٰهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ﴾[1] الْآيةَ، فَإِنْ خِفْتُمْ تَنَازُعاً فِي أَمْرٍ فَأرْجِعُوهُ إِلَی اللهِ وَالرَّسُولِ وَأُولِي الْأَمْرِ.
قُلْتُ: يَا نَبِّيَ اللهِ، مَنْ هُمْ؟
قَالَ: أَنْتَ أَوَّلُـهُمْ».[2]

اميرمؤمنان(ع) فرمود: نبيّ مكرّم(ص) فرمود:

«شركاي من آنان‌اند كه پروردگار به خود و من، نزديكشان ساخته و در خصوص ايشان اين آيت را فرو فرستاده (اي ايمان‌آورندگان! از خدا اطاعت

 

كنيد و از رسول خدا نيز فرمانبرداري نماييد) تا آخر آيه. پس اگر از درگيري و كشمكش بيمناك شديد آن را به خدا و رسول و اولواالامر ارجاع دهيد.

گفتم: اي رسول خدا(ص) اولواالامر كيان‌اند؟».

فرمود: تو اولين‌شان هستي».

 

[1]. نساء، 59.

[2]. حاکم حسکانی، شواهدالتنزيل، ج،1، ص189.

مي‌گويم: ايشان نخستين امام از امامان دوازده‌گانه است و دومين آنها حسن و حسين تا امام دوازدهم حضرت مهدي(عج) كه زمين را آكنده از عدل و داد خواهد كرد پس از آن كه پر از ظلم و جور شده باشد.

ائمه دوازده‌گانه همانان هستند كه رسول خدا(ص) در نصوص معتبر به امامتشان تصريح فرموده‌اند. براي دريافت اطلاع گسترده به كتاب منتخب‌الاثر، تألیف نگارنده، ج1، مراجعه فرماييد.

نويسنده: