وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الصِّدِّيقَةُ الشَّهِيدَةُ مجلس روضه ایام فاطمیه در مصیبت عزای شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها از شنبه 29 دی‌ماه لغایت دوشنبه 1 بهمن‌ماه از ساعت 19 الی 20:30 در حسینیه دارالزهرا سلام الله علیها، تحت...
دوشنبه: 1/بهم/1397 (الاثنين: 14/جمادى الأول/1440)

جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی

س664. مردی با زنی برای انجام عمل نامشروع زنا در منزلی اجتماع کرده‌اند، قبل از اینکه مرتکب عمل مذکور شوند، دستگیر شده‌اند، آیا تعزیر می‌شود؟

ج. بلی، تعزیر می‌شوند. والله العالم

س665. مردی عاقل و بالغ که دارای همسر دائمی و فرزند می‌باشد دختر 15 ساله‌ای را که این دختر بنا به گواهی پزشکان حاذق و معتبر دارای بیماری روحی و روانی و نوعی جنون است و از آثار این بیماری سابقه خودکشی، عدم تشخیص خوب و بد و صواب و ناصواب و کلمات نامربوط به زبان جاری کردن است، فریب داده و با توسل به خدعه و نیرنگ با او (دختر) خلوت کرده و

 

نسبت به او مرتکب تقبیل و مضاجعه و همخوابی (غیر از زنا) و مسافرت به شهرستان‌ها گردیده است. خواهشمند است نظر مبارک را پیرامون سؤالات ذیل امر به ابلاغ فرمایند:

1. آیا این دختر که دارای نوعی جنون است مستحق مجازات است یا خیر؟

2. آیا فعل مرد که چنین دختری را فریب داده و برای مدتی او را به شهرستان‌ها برده و با او مرتکب خلوت، تقبیل و مضاجعه و همخوابی (مادون زنا) گردیده است، از مصادیق آدم‌ربایی نیز تلقی می‌شود یا خیر؟

3. آیا بیماری روحی و روانی دختر و سوءاستفاده مرد از این امر از موارد تشدید مجازات‌های شرعیه برای مرد خواهد بود یا خیر؟

ج1و2و3. چون زنا واقع نشده، واقعه مورد حدّ نیست و تعزیر آن با حاکم شرع جامع الشرایطی است که از هر جهت به ضوابط شرعی تعزیرات عالم است. والله العالم

س666. آیا در احکام مربوط به قضا در شرع مقدّس اسلام جزایی برای کسانی که در حضور دیدگان مردم (عام) اقدام به خلاف شرع می‌کنند وجود دارد؟ برای مثال اسلام برای زن و مرد نامحرمی که در برابر دیدگان بسیاری از مردم با هم دست می‌دهند چه مجازاتی تعیین کرده است؟

ج. ترک واجب و ارتکاب هر گناهی که حد معین شرعی نداشته باشد، موجب تعزیر است و مقدار و کیفیت تعزیر را باید حاکم شرع واجد الشرایط تعیین نماید. والله العالم

 

س667. آیا دائر کردن مراکز فساد و فحشا به‌قصد تباهی، پخش مواد مخدر در سطح وسیع و مانند آن، از مصادیق افساد فی الارض می‌باشد؟ برفرض آنکه افساد فی الارض جرم مستقلی باشد، مجازات مرتکبین اعمال مذکور چیست؟

ج. مورد سؤال از مصادیق مفسد فی الارض نیست که در آیه شریفه آمده و حکم خاصی دارد ولی اعمال مذکور تعزیر دارند که با نظر حاکم شرع جامع الشرایط اجرا می‌شود. والله العالم

س668. آیا در محاربه، قصد اخافه لازم است یا آنکه اگر عمل مرتکبین به‌گونه‌ای باشد که موجب اخافه گردد ـ هرچند قصد اخافه نباشد ـ عنوان محاربه صادق است؟

ج. بلی، در صدق عنوان محاربه، قصد اخافه لازم است. والله العالم

س669. افرادی که اقدام به نگهداری فیلم‌های ویدیویی مبتذل (که در آن بدن عریان یا نیمه‌عریان زن و مجالس لهوولعب و رقص و ترانه و اختلاط نشان داده می‌شود) می‌کنند، آیا تعزیر هم می‌شوند؟

ج. بلی، مورد تعزیر است. والله العالم

س670. افرادی که اقدام به تماشای فیلم‌های ویدیویی مبتذل می‌نمایند به‌تنهایی یا با خانواده یا با دوستانشان، آیا تعزیر می‌شوند؟

ج. بلی، افراد مذکور تعزیر دارند. والله العالم

س671. درباره نگهداری و حمل و استفاده شخصی یا عمومی نوارها و دیگر اشیای مبتذل و مستهجنی که موجب فساد اخلاق و جریحه‌دار شدن عفّت عمومی می‌گردد اعلام و مشخص فرمایید آیا متخلّف، مستوجب تعزیر شرعی می‌گردد یا خیر؟

 

ج. جایز نیست و متخلف، مستوجب تعزیر است. ان‌شاءالله تعالی همه آقایان محترم در حفاظت و پاسداری در حریم احکام الله تعالی موفق باشند که هیچ حلالی، حرام و هیچ حرامی حلال نشود. والله العالم

موضوع: 
نويسنده: