وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم ایام شهادت ام الائمه النقباء، حجه الله الکبری، بقیه النبوه و ثمره الرساله، سیده نساء العالمین، حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها را به محضر مقدّس حضرت بقیه الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء و دوستداران و خادمان...
دوشنبه: 30/بهم/1396 (الاثنين: 3/جمادى الآخر/1439)

دیه بینایی

س592. در نزاع و زدوخوردی که بین چند نفر از یکسو و یک نفر از سوی دیگر رخ داده است علاوه بر زخمی شدن صورت و سر و چشم این شخص (یک نفر) بر اثر وارد شدن ضربه کمربند یا زنجیر بر سر و صورت او و چشم، بالاخره بینایی چشم را بر اثر ضربه وارده از دست داد. (طبق اظهار بعضی پزشکان 95 درصد و بعضی پزشکان 100 درصد). اکنون سؤال از محضر مبارک این است:

اولاً: آیا دیه‌ای که برای از دست رفتن یک چشم در فقه می‌فرمایند مخصوص صورتی است که حدقه از کاسه چشم درآمده است یا شامل صورت فوق هم می‌باشد؟

ج. شامل صورت فوق نیز می‌شود لکن در صورتی که بینایی به‌کلی از بین رفته باشد و الّا به نسبت مقداری که از بینایی رفته دیه را تعیین می‌کنند. والله العالم

 

ثانیاً: شخصی که ضربه را بر چشم وارد نموده است مشخص نمی‌باشد. آیا حاکم به واسطه قرعه می‌تواند ضارب را تعیین کند؟

ج. در صورت مفروضه باید متّهمین دیه را به شرکت بپردازند. والله العالم

ثالثاً: برفرض معین شدن ضارب چشم به هر نحو، آیا آن چند نفر که مسبّب نزاع و شریک در زدوخورد بودند هم شریک جرم محسوب شده و در پرداخت دیه چشم باید شریک ضارب باشند یا نه؟

ج. در صورت مشخص بودن ضارب، تمام دیه به عهده اوست و هیچ‌یک از مسبّبینِ نزاع در این جهت با او شریک نیستند. والله العالم

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: