وریز وجوهات
روز سه شنبه 13 صفر المظفر 1440 (مطابق با اول آبان 1397) اعضای محترم شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، با ایشان، دیدار کرده و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند. در ابتدای این...
پنجشنبه: 24/آبا/1397 (الخميس: 6/ربيع الأول/1440)

عدم پرداخت عوارض شهرداری از جانب شهروندان

س803. احتراماً همان‌طور که مستحضرید شهرداری‌ها نهادی است مستقل، عمومی و خودکفا که با درآمدهای مردمی اداره می‌شود که از این لحاظ با پرداخت عوارض‌های مختلف (منزل، زمین، خودرو، دفع زباله، کسب و...) توسط مردم به شهرداری، هزینه‌های جاری، عمرانی و حقوق کارکنان آن تأمین می‌شود. لذا خواهشمند است نظر معظم‌له را در مورد موارد ذیل مرقوم فرمایید:

 

1. افرادی هستند که تاکنون حق و حقوق (عوارض) شهرداری را نداده‌اند مثلاً 10 سال، 20سال و...، تکلیفشان چیست؟ آیا از نظر شرع مقدس مجازند با توجه به اینکه خلاف قانون و مقررات عمل کرده‌اند؟

2. افرادی که ساخت و سازهای غیر مجاز و بدون أخذ مجوز از شهرداری داشته‌اند و حاضر نیستند حق شهرداری را بپردازند، تکلیف آنها و شهرداری چیست؟ البته شهرداری در کمیسیونی به نام ماده 100 که متشکل از نماینده دولت، قوه قضاییه و شورای شهر می‌باشد، می‌تواند آنها را جریمه کند؟

3. حکم نماز و عباداتی که در این‌گونه منازل خوانده می‌شود و حق و حقوق قانونی شهرداری را نداده‌اند، چیست؟

ج1و2و3. اگر مالیات و عوارضی که شهرداری دریافت می‌کند برای امور عامه باشد که نبود آنها خلاف مصلحت عامه است تحت نظر فقیه جامع الشرایط جایز است در برابر آن خدمات دریافت‌کنندگان آن وجهی معین شود و از آنها دریافت گردد و اما به‌عنوان غیر مشروع و کمیسیون ماده 100، گرفتن جریمه جایز نیست. به هر حال سازمان شهرداری‌ها باید طبق موازین اساسنامه شرعی تأسیس و در کمال دقت و حفظ بیت‌المال عمل نمایند و اما نماز و سایر عبادات در منازل مشارالیها صحیح است و بی‌اشکال. والله العالم

موضوع: 
نويسنده: