وریز وجوهات
بحر عرفان عید میلاد امام عسکری است آن که شمس آسمانِ سروری است   آنکه بعد از حضرت هادی به حق متکی بر متّکای رهبری است   نام نیکویش حَسن، خُلقش حَسن پای تا سر حُسن و نیکو منظری است   الامام بن الامام بن...
سه شنبه: 19/آذر/1398 (الثلاثاء: 12/ربيع الثاني/1441)

* استقبال همگان از سفر امام رضا(ع) به خراسان

در سفر حضرت رضا(ع) به خراسان که به حکم و الزام مأمون بر آن حضرت تحميل گرديد در بين راه، به هر شهر و روستایی که امام(ع) وارد مي‌شد، شيعيان و دوستان اهل‌بيت(ع)، و مشتاقان زيارت آن امام همام با شور و شوق و وجد و نشاط بسيار، از آن حضرت استقبال و پذيرایي کرده، و مقدم امام را گرامي داشته، و احساسات ولایي خود را اظهار مي‌نمودند و عهد ولايت خود را با خاندان رسالت، تجديد و تازه مي‌کردند، و نيشابور يکي از شهرهاي بين راه امام(ع) بود.

اين شهر، از شهرهاي بزرگ و مرکزي خراسان به‌شمار مي‌رفت و موقعيت علمي و سياسي و اقتصادي و اجتماعي آن مهمّ و کم‌نظير بود، و علما و دانشمندان بزرگ‌ و محدّثان معروف و نامدار در آن زندگي مي‌کردند. شهري اينچنين براي استقبال امام(ع) که حتي مأمون اعلام کرده بود در بين تمام مسلمانان و در ميان بني‌هاشم از آل ابي‌طالب و بني‌عبّاس، کسي از او شايسته‌ترو

 

لايق‌تر براي خلافت امّت اسلام نيست،[1] آماده شد، و همگان به استقبال بيرون رفته، و براي کسب اين فخر و سرافرازي که موکب امام(ع) را استقبال کرده و در ميان انبوه جمعيت استقبال‌کنندگان شرفياب شده‌اند، در انتظار ورود امام(ع)، دقيقه و ثانيه‌شماري مي‌نمود.

امام× با آن جلال ملکوتي و ابهت و عظمت معنوي، شهر نيشابور را مزيّن فرمود.

چنان‌که نقل مي‌نمايند: درحالي‌که امام(ع) در عماري نشسته، و روي زيباي دل‌آرا و جمال همايون حق نمايش از مردم پنهان بود، آن خلق بي‌شمار که آرزوي زيارت سيماي دلرباي امام(ع)را داشتند، از هر طرف هجوم آورده، و شعار و تکبير و صلوات سر مي‌دادند.

 

[1]. طبری، تاریخ، ج7، ص139؛ ابن‌جوزی، المنتظم، ج10، ص94؛ ابن‌اثیر جزری، الکامل فی التاریخ، ج6، ص326.

نويسنده: