وریز وجوهات
امروز پنج شنبه ۱۱ مردادماه ۹۷ جمعی از مردم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.   معظم له در این دیدار، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور فرمودند: آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان، به وضعیت بد...
چهارشنبه: 24/مرد/1397 (الأربعاء: 3/ذو الحجة/1439)

* فوائد ذکر «لا إله إلا اللّه»

از اين جمله نوراني و پر از هدايت استفاده مي‌شود که حصن و قلعه‌اي که بشر اگر در آن داخل شود از عذاب خدا در امان مي‌باشد، منحصر به همين قلعه توحيد، و حصن کلمه طيّبه «لَا إلَهَ إلَّا الله» است.

حصني است که از آن محکم‌تر، حصني نيست. اگر انسان در آن جاي گزيند از کمند حوادث زمان و آفات دوران، مصون مي‌ماند؛ هيچ حادثه‌اي و هيچ پيش‌آمد و مصيبتي او را از پاي در نمي‌آورد، و مسخّر هيچ قوّه و قدرتي جز قدرت حقيقي و لايزال الهي نمي‌شود.

کسي که ورد زبانش:

«لَا إِلَهَ إلَّا الله، وَاللهُ أَکْبَرُ، وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ، وَاُفَوِّضُ أَمْري إلَی اللهِ، وَحَسْبُنَا اللهُ، وَنِعْمَ الْوَکيلُ، وَتَوَکَّلْتُ عَلَی اللهِ»؛

 

و اين شعارهاي توحيدي و يکتاشناسي باشد، خود را از کائنات، بي‌نياز و قهرمان ميدان حيات مي‌داند، وجودش سرشار از اميد به خدا و رحمت خدا است، مغلوب شدائد و سختي‌ها نمي‌شود، بلکه بر هر رنج و شدّت غالب مي‌شود:

موحّـد چه در پـاي ريزي زرش
 

 

 

چه شمشير هندي نهي بر سرش
 

امـيد و هـراسش نبـاشد ز کس
 

 

 

بـر اين اسـت بنياد توحيد و بس
 

     
 

خلاصه، توحيد و ايمان به خداي يگانه در همه ابعاد حيات موحّد، ظهور مي‌يابد؛ در قلب و باطنش استوار و ثابت محکم مي‌گردد، و در افعال و اقوال و رفتار و کردارش ظاهر مي‌شود.

همه را از او و وابسته به او و فقير و نيازمند به او مي‌داند؛

هُوَ الْعَليمُ الْقَديرُ وَهُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْـمَتينِ.

همه صفات جلال و جمال و اکمال را بالذّات مختصّ به او مي‌شناسد. اين گوينده «لا إله إلا الله» از عذاب در امان است.

نويسنده: