وریز وجوهات
  ابوالقاسم عبدالعظيم بن عبدالله بن علي بن الحسن بن زيد بن السبط الاكبر الامام ابي محمد الحسن المجتبي عليه‌الصلوة و السلام یكي از اعاظم ذرّيه‌ی رسول و فرزندان مرتضي و بتول صلوات الله عليهم‌ اجمعين و از شخصيت‎ها و معاريف علماي اهل‎بيت و...
دوشنبه: 26/آذر/1397 (الاثنين: 8/ربيع الثاني/1440)

* خطّ بطلان اسلام بر عادات زشت و خرافات

اسلام، همان‌طور که در عربستان، بر آن عادات نکوهيده که از آن جمله زنده‌به‌گور کردن دختران بود، به‌شدّت مبارزه کرد، و در قرآن در مثل آيات کريمه:

﴿وَ إِذَا الْمَوْءُودَةُ سُئِلَتْ  * بِأَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ﴾؛[1]

و یا آیات:

﴿وَ إِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثَى ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدّاً وَهُوَ كَظِيمٌ  *  يَتَوَارَى مِنَ الْقَوْمِ مِنْ سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ أَيُمْسِكُهُ عَلَى هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرَابِ أَلَا سَاءَ مَا يَحْكُمُونَ﴾؛[2]

 

 آن را محکوم نمود، عادت عروس نيل را در مصر بر انداخت.

و در ايران نيز بر بدترين عادات و افتخارات زشت که نشانه جهل و ناداني است- خط بطلان کشيد و شايسته ملّت آگاه و بزرگي، مثل ايران نبود که گرفتار اين عادات باشد، و به افسانه‌هاي هفت‌خوان، و ضحّاک مار بر دوش فخر کند.

 

[1]. «و هنگامی که درباره دختر زنده‌به‌گور شده بپرسند که به كدامين گناه كشته شده است؟». تکویر، 8 - 9.

[2]. «هرگاه يكى از آنان به تولد دختر مژده داده می‌شد، چهره‌‌اش سياه مى‌‌گردید، درحالى‌كه خشم و اندوه خود را فرو مى‌‏خورد؛ از بدى آنچه که به او بشارت داده شده بود، از قبيلة خود روى مى‌‏پوشاند. آيا او را با خوارى نگاه دارد يا در خاك پنهانش كند. هان که چه بد داورى مى‌كردند». نحل، 58 – 59.

موضوع: 
نويسنده: