وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
يكشنبه: 3/بهم/1400 (الأحد: 19/جمادى الآخر/1443)

اعتراف فريقين به محوريّت علی(ع)

دعوت غدير و ابلاغ مَا أُنْزِلَ عَلَی النَّبِيِّ مِنْ رَبِّهِ در يک کلمه به ابلاغ علي‌محوري در امر دين و همه شئون اسلامي خلاصه مي‌شود، حقيقت و هويّتي که احاديث صحيحه کتب صحاح ، مسانيد و جوامع معتبر حديث مسلمين بر آن دلالت و صراحت دارد، مثل حديث شريف:

«عَلِيٌّ مَعَ الحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَ عَلِيٍّ يَدُورُ حَيْثُما دارَ»؛[1]

و حديث:

«عَلِيٌّ مَعَ القُرْآنِ وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِيٍّ لَنْ يَفْتَرِقا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ»؛[2]

 

يعني همان علي‌محوري جامع و شامل همه شئونات دنيوي و اخروي ديني.

احاديث متواتر ثقلين هم هدايتش همان علي‌محوري در دين و در عقايد صحيح اسلامي.

در علوم مبدأ و معاد، تفسير قرآن، فقه و معارف وحياني همه علي‌محوري است و محور و حجّت در همه علي(ع) است، در ولايت، در امامت، در ارشاد به الهيات و عبادات همه، محور علي(ع) است نه براي کسي غير از علي(ع) اين معني به‌طور مطلق و عام عنوان شده و نه کسي اين محوريّت را از علي(ع) سلب مي‌نمايد.

در اداره جامعه و اختيارات ظاهري هم محور علي(ع) است و با حضور علي(ع) مداخله غير علی(ع) صحيح نيست و اگر به هر جهتي اين محوريّت حقيقي و شرعي در خارج به شکل ديگر درآمد محدود به همان زمان حضور علي(ع) در جامعه و حيات ايشان و در همان امر ظاهري اداره بود که در حال حاضر در خارج با توجه به عدم حضور علي(ع) در جامعه موضوع ندارد، يعني خلاف در علي‌محوري در جامعه کنوني در بُعد اجرا و اداره، سلب و اثبات ندارد نه اینکه از مقام و منزلت علي(ع) چيزي کم باشد.

 در علي‌محوري و ايمان به علي‌محوري در دين و شئون ديني بين شيعه و سنّي اختلافي نيست و کسي اين محوريّت را ندارد و حضور فيزيکي علي(ع) و عدم حضور آن حضرت در اين محوريّت

 

علي‌السواء است، چنانچه فخر رازي مي‌گويد:

«هرکه علي را محور بداند راه مستقيم رفته است».[3]

يعني چنان‌که پيغمبر اکرم(ص) در همه ازمنه و اعصار محور است، علي(ع) نيز به تنصيص حضرت پيغمبر(ص) محور است هرچند در امور اداره ظاهري به‌واسطه عدم حضور در جامعه، اين محوريّت را ندارد.

بنابراين علي‌محوري که در غدير خم ابلاغ شد، مثل همان روز ابلاغ نقطه مرکزي وحدت است و نقطه‌اي است که در معني عام آن و برحسب احاديث ثقلين[4] که قرآن و عترت را الي يوم القيامة عِدل يکديگر قرار داد، علي‌محوري و وجود حجّت در هر عصر و اعصار از اهل‌بيت(ع)، محور اعتصام به حبل ‌الله و وحدت اسلامي است، چنان‌که برحسب احاديث امان[5]، محور بقای اهل ارض مي‌باشند.

 

[1]. سیّد مرتضی، الشافی فی الامامه، ج1، ص202؛ ج2، ص135 ـ 136؛ طبرسی، اعلام الوری، ج1، ص316؛ ابن‌ابی‌الحديد، شرح نهج البلاغه، ج‏2، ص297؛ مجلسی، بحار الانوار، ج33، ص376، ب23، ح 606؛ ج38، ص29، ب57، ح1.  «علی با حق و حق با علی است، هر کجا که او برود حق هم دنبال او می‌رود».

[2]. حاکم نیشابوری، المستدرک، ج3، ص124؛ طوسی، الامالی، ص460، 479، 506؛ خوارزمی، المناقب، ص177؛ جوینی، فرائد السمطين، ج1، ص177؛ هيثمی، مجمع الزوائد ج9، ص 134؛ سیوطی، الجامع الصغیر، ج2، ص177؛ متقی هندی، کنز العمّال، ج11، ص603. «علی(ع) با قرآن و قرآن با علی(ع) است از هم ‌جدا نمی‌شوند تا در حوض کوثر بر من وارد شوند».

[3]. فخر رازی، التفسیر الکبیر، ج1، ص180.

[4]. احاديث ثقلين علاوه بر نقل در كتب روايی شيعه در مصادر معتبر اهل سنّت، مانند سنن الترمذی (ج5، ص327 ـ 329)؛ مسند احمد (ج3، ص14، 17، 26، 59)؛ المعجم الکبیر (طبرانی، ج3، ص66 ـ 67؛ ج5، ص154، 166، 170، 182) نيز آمده است.

[5]. احادیث امان علاوه بر نقل در مصادر روايی شيعه، در مصادر اهل سنّت نیز نقل شده است از جمله: حاكم نیشابوری، المستدرک، ج3، ص149؛ هیثمی، مجمع الزوائد، ج9، ص174.

موضوع: 
نويسنده: