وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 4/بهم/1400 (الاثنين: 20/جمادى الآخر/1443)

هدف عالی بعثت و رسالت

حضرت خاتم‌الانبيا(ع) در طول بيست و سه سال نسبت به هدايت گمراهان، دعوت به توحيد، نفي شرک، بت‌پرستي، تربيت جامعه، تبليغ احکام، تشويق مردم به عدل، احسان، برادري، فضايل و رعايت حقوق يکديگر و حکومت ‌دادن حق و قانون خدا رنج و زحمت بسيار کشيد.

آن حضرت به فرمان خدا و بنا به رسالتي که بر عهده داشت، در ترويج همه فضايل و براندازي همه رذايلي که در آن زمان نيز مانند عصر ما به صورت‌هاي گوناگون، هم در بين مردم وحشي و هم در ميان مردم به‌اصطلاح متمدّن رايج بود پايان دهد.[1] و جهاني در خور شأن همه انسان‌ها و بر اساس علم، فضيلت، عدالت، احترام به حقوق همه افراد و آزادي واقعي پايه‌ريزي نمايد. جهاني که همه افراد آن

 

مانند اعضاي تن واحد در آسايش، گشايش و در سختي و بلا همراه يکديگر باشند و ايمان به خدا، تقوا، تعاون و ديگر فضايل انساني و در آن عالي‌ترين ارزش‌ها باشد.

اسلام، بشر را به‌سوي جهاني هدايت مي‌کند که در آن زمينه‌اي براي حکومت جابران و عزيزان بلاجهت فراهم نباشد و حکومت خودبه‌خود و به‌عنوان هدف و رتبه و براي برتري بر ديگران مقصود نباشد و کسي نتواند خود يا افکار شخصي خود را بر مردم تحميل کند و بندگان خدا را بفريبد و آنها را نردبان دستيابي به مقاصد نفساني خود قرار دهد.

بزرگ‌ترين بلا و مصيبتي که در زمان ظهور اسلام جان و شرف بشر را تهديد مي‌کرد روش حکومت‌ها بود و ريشه آن مفاسد در منجلاب شرک، بت‌پرستي و پرستش زمامداران که حاصل ناآگاهي مردم از معناي توحيد خالص بود قرار داشت.

اين دستور آزادي‌بخش قرآن کريم است که:

﴿تَعالَوْا إِلى‏ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَيْنَنا وَبَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللّٰهَ وَلَا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئاً وَلَا يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضاً أَرْبَاباً مِنْ دُونِ اللّٰهِ﴾.[2]

 

و اين شعار مسلمانان بود:

«إِنَّ اللهَ ابْتَعَثَنا لِنُخْرِجَ عِبَادَهُ مِنْ ذُلِّ طاعَةِ الْعِبَادِ إِلَى عِزِّ طَاعَتِهِ وَمِن ظُلُماتِ الشِّـرْكِ وَعِبادَةِ الْأَصْنَامِ وَالْأَوْثانِ ِإِلَى نُورِ الْإِسْلَامِ».[3]

 

[1]. امروز قلدری و استضعاف به‌صورت مدرن و زیر پوشش حمایت از حقوق بشـر، آزادی، دموکراسی و به اسم سازمان ملل به‌مراتب شدیدتر و وحشیانه‌تر از آن دوره‌ها جریان دارد.

[2]. آل‌عمران، 64. «ای اهل کتاب بیایید به‌سوی سخنی که میان ما و شما یکسان است؛ که جز خداوند یگانه را نپرسیم و چیزی را همتای او قرار ندهیم؛ و بعضی از ما، بعضی دیگر  را ـ غیر از خدای یگانه ـ به خدایی نپذیرد».

[3]. «خداوند متعال ما را مبعوث کرد تا بندگان او را از خواری اطاعت بندگان به افتخار اطاعت او رهنمون باشیم و از تاریکی‌های شرک و بندگی بت‌ها برهانیم و آنها را به نور اسلام برسانیم».

موضوع: 
نويسنده: