وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 4/بهم/1400 (الاثنين: 20/جمادى الآخر/1443)

چيستی غدير

سخن از غدير، يعني سخن از سرّ خدا و ناموس خلقت، سخن از حقيقت هستي، سخن از روح واقعي اديان الهي و در يک کلمه، سخن از ولايت اميرالمؤمنين عليه ‌افضل صلوات المصلّين.

آيا مي‌توان غدير را آن‌چنان که هست به مردم نشان داد؟ آيا مي‌توان حادثه بزرگ تاريخ بشريّت را به نمايش درآورد؟

 

غدير روز سرنوشت براي انسانيّت و زيباترين حماسه تاريخ اديان است، روزي که خداوند مي‌خواهد محبوب‌ترين آفريده خود را بعد از پيامبر اکرم(ص) به دنيا معرفي کند. روزي که خداوند مي‌خواهد دلبري خود را به محبوب خود نشان دهد و به دنيا اعلام کند که من علي(ع) را برگزيدم و او را بر جهانيان امير قرار دادم. روزي که صراط مستقيم و حبل‌ الله المتين را به مردم نشان داد.

آري! روزي که به فرموده امام صادق(ع):

«هُوَ عِيدُ الله‏ الْأَكْبَرُ وَمَا بَعَثَ‏ اللهُ‏ نَبِيّاً إِلَّا وَتَعَيَّدَ فِي هَذَا الْيَوْمِ وَعَرَفَ حُرْمَتَهُ، وَاسْمُهُ فِي السَّمَاءِ يَوْمُ الْعَهْدِ الْـمَعْهُود»؛[1]

روزي که هشتمين پيشواي شيعيان حضرت علي بن موسي الرضا(ع) مي‌فرمايد:

«إِنَّ‏ يَوْمَ‏ الْغَدِيرِ فِي‏ السَّمَاءِ أَشْهَرُ مِنْهُ فِي الْأَرْض‏»؛[2]

 

روزي که خداوند به جبرئيل امين فرمان مي‌دهد تختي را به‌عنوان تخت کرامت الهي در مقابل بيت‌‌المعمور نصب کند و بر آن بالا رود و ملائکه از آسمان‌ها بر گرد او جمع شوند و مدح و ثناي رسول اکرم(ص) را بگويند و بر شيعيان اميرالمؤمنين(ع) و دوستان ايشان طلب آمرزش نمايند؛ و همچنين در جاي ديگر امام هشتم(ع) درباره غدير چنين مي‌فرمايد:

«هُوَ يَوْمُ‏ التَّبَسُّمِ‏ فِي وُجُوهِ النَّاسِ مِنْ أَهْلِ الْإِيمَان‏».[3]

غدير روز لبخند زدن در چهره مردم باايمان است. غدير روز جشن واقعي مسلمانان است. غدير روز شادي و نشاط شيعيان است.

 

[1]. طوسی، تهذیب الاحکام، ج3، ص143؛ ابن‌طاووس، اقبال الاعمال، ج2، ص282؛ مجلسی، روضة المتقین، ج3، ص257؛ فیض کاشانی، الوافی، ج9، ص1402؛ حرّ  عاملی، وسائل الشيعه، ج‏8، ص89، ب3، حديث 10154. «غدیر عید بزرگ خدا است خدا پیامبری را نفرستاده است جز اینکه این روز بزرگ را عید گرفته و احترام این روز را شناخته است، نام غدیر در آسمان‌ها روز پیمان شناخته شده (عهد و معهود) است».

[2]. طوسی، مصباح المتهجد، ص737؛ همو، تهذیب الاحکام، ج6، ص24؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج2، ص243؛ ابن‌طاووس، اقبال الاعمال، ج2، ص269؛Z
[  مجلسی، روضة المتقین، ج5، ص367؛ فیض کاشانی، الوافی، ج14، ص1408؛ حرّعاملی، وسائل الشیعه، ج14، ص388. «همانا روز غدیر در آسمان‌ها مشهورتر از آن در روی زمین است».

[3] . ابن‌طاووس، اقبال الاعمال، ج2، ص261. «روز غدیر روز لبخند زدن به روی مؤمنان است».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: