وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم از شخصیت عظیم امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام که بعد از رسول خدا صلّی‌‎الله علیه و آله و سلّم اشرف کلمات الهیّه، اکبر آیات ربّانیه، ادلّ دلایل جامعه، اتمّ براهین ساطعه، وسایل کافیه و مظهر العجایب و معدن الغرایب است و مالک کلّ...
جمعه: 24/ارد/1400 (الجمعة: 2/شوال/1442)

سخن ناشر

بسم الله الرحمن الرحيم

واقعه جانسوز کربلا، نقطه عطفي در تاريخ بشريت و مدار تأثيرگذاري و الهام‌بخشي به همه انسان‌هاي آزاده و بيدار جهان شد.

آنان که سر مطهّر عزيز خدا و پارة تن رسول را به شادباش زشت‌کردارترين اهل زمين بردند؛ آرزوي خاموشي نوري را در دل مي‌پروراندند که خداوند قادر متعال، ارادة درخشش جاودان او را نموده بود. اکنون قريب به يک‌هزار و چهار صد سال از آن فاجعه بزرگ که نمود روشني از ستيز هميشگي حق و باطل است مي‌گذرد امّا خورشيد عالم‌تاب حسين‌(علیه‌السلام) هر روز در افقي وسيع‌تر و متعالي‌تر در حال تجلّي است.

از عاشوراي سال 61 هجري که نداي استغاثه نور چشمان رسول و ريحانة بتول در ميان بغض و عداوت و دنياپرستي فرزندزادگان ضلالت، پاسخي شايسته نيافت قرن‌ها گذشته است امّا بدون شکّ حسين بن علي(علیهماالسلام) از آن زمان تاکنون، لايزال بر انبوه بي‌شمار جان‌هاي شيفته و دل‌هاي بي‌قراري حکومت کرده است که داغ سرخ کربلا را از گلوي تاريخ، نسل به نسل تا پهنة قيامت، فرياد مي‌کنند.

 

در حماسة بزرگ عاشورا رازي عظيم و مقدّس نهفته است که مرور زمان و تکرار بي‌نهايت آن غم جاودان، نه تنها از عمق عظمت آن نکاسته بلکه هر روز، افق‌هاي روشن‌تري را در جلو چشمان حق‌طلبان عالم، گشوده است و به‌راستي اين چه سرّ عظيمي است که يادها به فراموشي مي‌روند امّا ياد حسين‌(علیه‌السلام) هر روز تازه‌تر از گذشته در جان‌ها زنده مي‌شود و چشمة حياتي مي‌گردد که جان‌هاي شيفتگان را به حقيقت حيات طيّبه، آشنا مي‌سازد و تأمّل در ابعاد آن حماسه، بر بصيرت و بينش و معرفت آدمي مي‌افزايد.

وسعت تأثيرگذاري و عمق نفوذ حماسه بزرگ عاشورا، که خود از معجزات آن محسوب مي‌شود، به بيان ارزشمند مرجع عالي‌قدر شيعه حضرت آيت‌الله العظمي صافيمدظله‌العالی، آن را تبديل به يک «دانشگاه حسيني» نموده است: «به‌راستي چه دانشگاهي مانند اين دانشگاه، به اين وسعت در طول قرون و مرور اعصار، دانشجو داشته است؟ دانشجوياني مانند شيخ مفيدها و شيخ طوسي‌ها و ده‌ها هزار نخبة برجسته و ممتاز و هزاران شهيد كه به حضور خود در اين مكتب، افتخار مي‌نمايند و همه از بركات اين دانشگاه بهره‌مند و از خوان نعمت گستردة امام‌حسين(علیه‌السلام) برخوردارند؟».

آيت‌الله العظمي صافي گلپايگانیمدظله‌العالی خود نيز به حضور بر همين خوان عظيم کرامت و ولايت مولايش حضرت اباعبدالله و شرکت در دانشگاه امام‌حسين(علیه‌السلام) افتخار مي‌کند. او که خود از قبيله عاشوراييان و از تبار کربلاييان زمان است مرجعي بيدار و فقيهي جهادگر است که قريب به يک قرن، در احياي تفکر و بينش عاشورا و مبارزه با اهل بدع و ضلال، از پاي ننشسته و در تبليغ پيام بلند سيّد و سالار آزادگان جهان، با عمل و قلم و زبان خويش مجاهدت نموده است.

با عاشوراييان، از عاشورا و پيام آن و رسالت‌هاي عاشورايي امروز ما، سخن مي‌گويد. اين کتاب، مجموعه نوشته‌هاي عاشورايي حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانیمدظله‌العالی است که در چهار فصل،‌ تنظيم گرديده است: دل‌نوشته‌هاي عاشورايي، پيام‌هاي عاشورايي، رسالت عاشورايي ما و عاشورا در عاشورا.

خواندن اين کتاب که با نثري شيوا و روان نگاشته شده فرصتي مناسب براي همه شيفتگان مولايمان حضرت اباعبدالله الحسين‌(علیه‌السلام) است تا جلوه‌هايي جذّاب و ماندگار از شخصيت آسماني امام شهيدان و قيام حضرتش را با نگاهي عالمانه مرور نمايند و بر معرفت و بينش عاشورايي خويش بيافزايند.

مرکز تنظيم و نشر آثار حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی مدظله‌العالی

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: