وریز وجوهات
یکی از برنامه های مهمّ عبادی مخصوصاً در ماه مبارک رمضان، تجدید عهد با صاحب الامر حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفدا است که مؤمنان روزه دار در ادعیه و مجالس و محافل وعظ و ارشاد و نیز در لیالی مبارکه قدر، یاد آن حضرت را فراموش نمی کنند و با...
چهارشنبه: 22/ارد/1400 (الأربعاء: 30/رمضان/1442)

راه حسین‌(علیه‌السلام) صراط مستقيم

در اين ميدان ظهور، موقف حسین‌(علیه‌السلام) و استقامت و پايداري آن حضرت، بي‌مانند است؛ ‌آن موقف پر از مصيبات و عوامل بازدارنده‌اي كه همه ـ حتّي برحسب زيارت ناحية مقدّسه ـ ملائكه را شگفت‌زده كرده كه اگر اين بشر است، پس اين‌همه مردمي كه اسير هواوهوس خود شده و بندة زر و مال و گرفتار ظلم، تجاوز، شرك و كفرند، كيستند؟!

با چنين حُسن و ملاحت اگر اينان بشرنـد

ز آب و خـاك دگـر و شهر و ديار دگرنـد

اين موقف، شرايطي بود كه براي هيچ‌يك از انبيا و اوليا ؛ نه آدم و نوح و ابراهيم و موسي و عيسي و نه شخص اول عالم امكان، حضرت خاتم‌الانبيا(ص) و نه براي حضرت ابوالاوليا، اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام) و نه براي ساير ائمة هدي(علیهم‌السلام) پيش نيامد و اين موقف، مختصّ به خود آن حضرت بود و اين ظهور و جلوة كرامت انسانيت تنها در اين موقف، تجلّي نمود.

 

هر انساني كه بخواهد از اين موقف عظيم چيزي بگويد يا بنويسد اگر در اوج قدرت علمي و ادبي باشد، متحيّر مي‌شود كه از كجا شروع كند و كدام‌يك از ابعاد بي‌منتهاي اين موقف الهي را مطرح نمايد.

اگر كيهان‌شناسان، علماي هيئت، صاحبان معرفت و ارباب اطّلاع از اين جهان پهناور كه تعداد كهكشان‌هايش را تا يكصدوبيست ميليارد هم شماره كرده‌اند و اگر ديگران و ديگران كه در رشته‌هاي شناخت اجزاي اين جهان هستي از انسان، حيوان، كوه، دريا، نور، ذرّه و اتم و... آگاه و بااطّلاع‌اند، در برابر قدرتي كه اين مخلوقات كوچك و بزرگ را آفريده، تكبير و تهليل و سُبْحَانَ اللهِ رَبِّ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ مي‌گويند. ما قدرت بي‌انتهاي همان خالق كهكشان‌ها و جميع عالم آفرينش را در خلقت حسين(علیه‌السلام)، صاحب آن‌همه عظمت‌ها هم مي‌شناسيم و تسبيح، تهليل و تكبير مي‌گوييم و «فَسُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْحُسَيْنَ وَأَهْلَ بَيْتِهِ وَأَوْلَادَهُ وَأَصْحَابَهُ وَأَنْصَارَهُ» بر زبان جاري مي‌كنيم.

ما خطّ حسین‌(علیه‌السلام) را، صراط مستقيم خطّ نجات و رستگاري مي‌دانيم؛ خطّ جهاد، خطّ امر به معروف و نهي از منكر، خطّ مبارزه با كفر و بدعت، خطّ ايثار و فداكاري در راه حفظ اسلام، خطّ محكوم‌كردن رؤساي ضلالت و سران مروّج فسق، ملاهي و مناهي.

 

موضوع: 
نويسنده: