رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)
 1. هنگامي كه روزه ميگيرم، بدنم به‌شدت سست ميشود و نميتوانم كارهايي مثل درس خواندن را انجام دهم، وظيفه من چيست؟

ج. اين‌گونه ضعف و سستي‎ها تقريباً لازمه روزه است و براي نوع افراد پيش مي‎آيد و نمي‎توان به‌خاطر آن، روزه را خورد. مي‎توانيد سحر از غذاي مقوي استفاده كنيد و ساعات خواب شب را كمي بيشتر نماييد تا در روز دچار مشكل نشويد.

 1. دختراني كه تازه به سن بلوغ ميرسند، و قدرت گرفتن همه روزهها را ندارند، چه وظيفهاي دارند؟

ج. هر مقدار از روزه‎ها را كه مي‎توانند، در ماه رمضان بگيرند و قضاي بقيه آن را در طول سال به‌تدريج بجا آورند و اگر نمي‎توانند روزه بگيرند، فعلاً پرداخت كفاره (يك مُدّ طعام تقريباً 750 گرم طعام براي هر روز) كافي‌است و در سال‎هاي بعد قضاي آن را هم بگيرند.

 1. قضاي روزههاي ماه رمضان سال گذشته را تا ماه رمضان امسال به تأخير انداختهام، كفاره آن چقدر است؟

ج. براي هر روز، يك مُد طعام، تقريباً 750 گرم گندم، آرد، جو و.... به فقير غيرسيّد بپردازيد وقضاي آن را هم بعداً بجا آوريد.

 1. آيا در ماه مبارك رمضان، مي‌شود سرم يا آمپول، تزريق كرد؟ اگر تقويتي باشد چطور؟

ج. احتياط مستحب آن ‌است كه روزه‌دار از استعمال آمپول و سرم خودداري كند و فرقي بين آمپول‌ها نيست و اگر لازم شد و تزريق كرد روزه او باطل نمي‌شود.

 1. کساني که مي‌خواهند روايتي از پيامبر (ص) يا يکي از ائمه علیهمالسلام نقل کنند ولي نمي‌دانند که سند آن درست است يا نه، چه وظيفه‌اي دارند؟

ج. اگر بخواهند خبري را كه نمي‌دانند راست است يا دروغ نقل كنند بنابر احتياط واجب بايد از كسي كه آن خبر را گفته, يا از كتابي كه آن خبر در آن نوشته شده، نقل نمايند.

 1. اگر شخص به قصد بيرون آمدن مني استمناء کند ولي مني خارج نشود، آيا روزه‌اش باطل مي‌شود؟

ج. شخص مذکور بايد آن روز را امساک کند و قضای ‌آن ‌را هم بگيرد ولي کفاره ندارد.

 1.  چنانچه از قول عده‌اي از متخصصين و منجمين علم و اطمينان پيدا کنيم که ماه ديده شده است، آيا مي‌شود گفت فرداي آن روز اول ماه شوال و عيد فطر است يا بايد حتماً مرجع تقليد خودمان اعلام کند؟

ج. اگر عـده‌اي كـه از گـفـته آنان يقين يا اطمينان پيدا مي‌شود, بگويند ماه را ديده‌ايم, اول ماه ثابت مي‌شود.

 1.  چنانچه شخص روزه‌دار در ظهر ماه رمضان بخوابد و در خواب محتلم شود، آيا بايد فوراً غسل کند يا نه؟

ج. اگر روزه‌دار در روز محتلم شود, واجب نيست فوراً غسل كند.

 1.  مادر بنده سال پيش به بيماري سختي دچار شد و نتوانست روزه‌هايش را بگيرد. بيماري او تا امسال ادامه دارد و امسال هم نمي‌تواند روزه بگيرد. حکم روزه‌‌هاي او چيست؟ لطفاً جواب را روشن بفرماييد تا وظيفه شرعي خود را بدانيم؟

ج. اگر مادر شما به واسطه بيماري روزه خود را نگرفته و بيماري‌اش تا ماه رمضان سال بعد طول بكشد, قـضاي روزه‌هايي را كه نگرفته بر او واجب نيست و بايد براي هر روز يك مد كه تقريباً ده سير(750 گرم) است طـعـام  - يـعـني: گندم يا جو و مانند اينها ـ به فقير بدهد.

 1.  زکات فطره براي کودک شيرخوار واجب است يا خير؟

ج. بلي، به طفل شيرخوار نيز زکات فطره تعلّق مي‌گيرد.

 1.  فطريه پسر يا دختري که در شهري دور از محل زندگی خود هستند و درس مي‌خوانند ولي با پول پدر زندگي مي‌کنند، بر عهده پدرشان است يا خودشان ؟

ج. در فرض سؤال فطره آنها بر عهده پدر است.

 1.  پرداخت زکات فطره به کميته امداد، سازمان بهزيستي و بعضی مؤسسات خيريه چه صورتي دارد؟

ج. به‌نظر اينجانب زکات فطره بنابر احتياط واجب بايد به فقراي شيعه اثني‌عشري برسد و مکلّف بايد آنچه را تحت عنوان زکات فطره به اين‌گونه سازمان‌ها و مؤسسات مي‌دهد يقين کند که بدون کم و زياد در مورد مصرف (فقير شيعه اثني‌عشري)، صرف شده و الا ذمّه‌اش بری نمي‌شود؛ پس براي هرکس اين يقين حاصل شود، اشکال ندارد مثلاً کسي که زکات فطره مي‌دهد و سيّد نيست بايد يقين کند که به مصرف فقير غيرسيّد رسيده است و به سيد و به مدرسه و مسجد و حسينيه نداده‌اند.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: