رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)
  1.  آيا بستن لوله براي خانم‌ها اشكال دارد يا نه؟

ج. عقيم كردن زن و يا مرد جايز نيست ولي جلوگيري موقت از انعقاد نطفه اشكال ندارد.

  1.  در هفتههاي اول حاملگي كه هنوز خلقت جنين كامل نشده است، سقط جنين چه حکمی دارد؟

ج. پس از انعقاد نطفه، سقط جنين حرام است و موجب ديه مي‎گردد و ديه آن برحسب مراحل خلقت جنين از بيست تا هزار دينار طلاست.[1]

  1.  آيا تغيير جنسيت شرعاً ايراد دارد؟ ازدواج با كسي كه تغيير جنسيت داده چه حكمي دارد؟

ج. كسي كه جنسيّتش محرز است، تغيير جنسيت براي او جايز نيست و اگر با عدم جواز، كسي اين كار را با اين كه تحقّق آن بعيد است انجام دهد و حقيقتاً جنسيّت او؛ چه در اعضای ظاهري بدن و چه اعضاي باطني تغيير كند به طوري كه واقعاً مرد، زن شود و با زنان ديگر فرق نداشته باشد و يا بالعكس، در اين صورت حكم روابط بر اساس جنسيّت جديد است.

  1.  اگر دكتري به قسمتي از بدن زن بيمار كه مربوط به محدوده علم خودش نباشد دست بزند و از روي هوا و هوس اين كار را بكند چه حكمي دارد و شخص بيمار باتوجه‌به اينکه همه چيز را مراعات مي‌كند و باحجاب مي‌باشد بايد چه‌كار كند؟

ج. جايز نيست و حرام مي‌باشد. به‌طوركلي مراجعه مرد به طبيب زن و بالعكس در صورت وجود مماثل و در غيرضرورت اشكال دارد؛ مگر اينكه هيچ‌گونه گناهي از قبيل لمس و نظر و غير اينها در بين نباشد.

 
[1].دينار معادل 18 نخود طلاي مسكوك است.
نويسنده: 
کليد واژه: