وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم قال الله تعالي: «وَ مَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِين» و «وَ إِنَّکَ لَعَلَى خُلُقٍ عَظِيمٍ» با اهدای سلام و تحیّات به پیشگاه مقدّس حضرت ولی الله الاعظم حجة الله امام زمان ارواح العالمین له الفداء و عرض...
يكشنبه: 2/آبا/1400 (الأحد: 17/ربيع الأول/1443)

  1. چنانچه يكي از كاركنان بانك‌ها يا مؤسسات دولتي با استفاده از اسم و عنوان و تخصص خود در ساعات غيراداري براي كسي كه مشتري بانك يا مؤسسه است كار کند و حقوق دريافت نمايد درصورتي‌كه در بانك يا مؤسسه خود به تخصص او نياز باشد و حاضر به انجام كار اضافي نگردد، حقوق دوم او چه وضعي دارد آياحلال است يا حرام؟

ج. جايز است كارمند در غير ساعات اداري براي ديگران كار کند، و شرعاً ملزم به قبول اضافه‌كاری در اداره نيست.

  1.  انجام كار شخصي در ساعات اداري، بدون محاسبه مرخصي، چه صورت دارد؟

ج. تابع مقررات و اجازه قانوني مسئول مربوط مي‎باشد.

  1.  اگر در اداره‌اي كار مرا راه نمي‌اندازند مگر با گرفتن پول، آيا اين پول را مي‌شود به عنوان صدقه داد؟ و با اطمينان به پايمال شدن حق، آيا شخص مي‌تواند با دادن رشوه به صورت‌هاي گوناگون، حق خود را بگيرد و از پايمال شدن حق خود ممانعت كند؟

ج. اگر رسيدن به حق مسلّم و مشروع بدون پرداخت وجهي به كسي كه ادا يا احقاق حق با اوست ميسّر نمی‌شود جايز است، ولي بر گيرنده پول حرام است.

  1.  اگر براي حلوا درست كردن مثلاً 3 كيلو آرد از نانوايي بخريم، آيا اشكال دارد؟

ج. اگر آرد را دولت به نانوا فروخته و شرط كرده كه آن را نان كند و به مردم بدهد بر نانوا فروختن آن جايز نيست و مردم هم نبايد آرد را از نانوا بخرند.

نويسنده: 
کليد واژه: