رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)
  1.  حكم نشان دادن ورزشﻫﺎي بانوان در صداوسيما را بيان فرماييد؟

ج. به لحاظ مفاسد مترتبه بر آن جايز نيست.

  1.  حكم اختلاط زنان و مردان هنرمند در سريالﻫﺎ، فيلمﻫﺎ، اجراي اخبار و يا مصاحبهﻫﺎ، را بيان فرماييد؟

ج. ازجمله آداب و رسوم متشرعه جدايي مرد اجنبي از زن اجنبيه و عدم اختلاطشان با يكديگر است كه از روش اهل‌بيت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و بياناتشان در اين خصوص تلقي شده است و آنچه امروز متداول شده كه مرد و زن اجنبي در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند، پشتوانه شرعي ندارد، بلكه مدارك شرعي برخلاف آن است.

  1.  نشان دادن چهره كامل پيامبر (ص) و حضرت زهرا (س) و ساير ائمه علیهمالسلام چه حكمي دارد؟

ج. نشان دادن چهره حضرت زهرا (س) اهانت به آن حضرت است و بايد ترك شود و نشان دادن چهره حضرت رسول اكرم و ائمه طاهرين علیهم‌السلام چون حاكي از چهره واقعي آن بزرگواران نيست و به اختلاف كساني كه خود را شبيه ايشان مي‌نمايند چهره‌هاي گوناگون كه بسا برخي از آنها نامناسب است ارائه مي‌شود و اشخاصي كه در نقش شبيه آنها عمل مي‌كنند گاه در بين مردم اعتبار اخلاقي ندارند و حتي ممكن است اشخاصي باشند كه سوابق خوبي در جامعه ندارند و خلاصه به جهات متعددّ كه در اينجا مجال شرح آن نيست، موجب اهانت و تحريف بعضي حقايق مي‌شود؛ لذا مورد تجويز نيست.

  1.  حکم استفاده از ماهواره در غير موارد حرام چيست؟

ج. نظر به اينكه بسياري از شبكه‌هاي ماهواره‌اي كه پخش مي‌شود موجب سوق دادن مردم به شهوات و انحراف و فساد اخلاق مي‌باشند، خريد و فروش و استفاده از آن جايز نيست مگر اينكه انسان كاملاً مطمئن باشد كه استفاده غيرمشروع نمي‌كند. در هرحال بسيار بايد مراقب باشيد.

  1.  حکم آهنگ‌هايي كه از تلويزيون و راديو پخش مي‌شود و همچنين فيلم‌هاي خارجي كه زنان با سرهاي باز و لباس‌هاي ناجور بازي مي‌كنندچيست و آيا تماشاي اين فيلم‌ها اشكال دارد يا خير؟ و همچنين سرودهايي كه از تلويزيون و راديو پخش مي‌گردد؟

ج. چون آهنگ‌هاي مورد سؤال نوعاً لهو محسوب مي‌شود حرام است و همچنين نظر به فيلم‌هاي مبتذل جايز نيست و سرودها نيز اگر به الحان غنا خوانده شود، حرام است.

نويسنده: