رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
جمعه: 15/مهر/1401 (الجمعة: 11/ربيع الأول/1444)

* استقبال همگان از سفر امام رضا(ع) به خراسان

در سفر حضرت رضا(ع) به خراسان که به حکم و الزام مأمون بر آن حضرت تحمیل گردید در بین راه، به هر شهر و روستایی که امام(ع) وارد می‌شد، شیعیان و دوستان اهل‌بیت(ع)، و مشتاقان زیارت آن امام همام با شور و شوق و وجد و نشاط بسیار، از آن حضرت استقبال و پذیرایی کرده، و مقدم امام را گرامی داشته، و احساسات ولایی خود را اظهار می‌نمودند و عهد ولایت خود را با خاندان رسالت، تجدید و تازه می‌کردند، و نیشابور یکی از شهرهای بین راه امام(ع) بود.

این شهر، از شهرهای بزرگ و مرکزی خراسان به‌شمار می‌رفت و موقعیت علمی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی آن مهمّ و کم‌نظیر بود، و علما و دانشمندان بزرگ‌ و محدّثان معروف و نامدار در آن زندگی می‌کردند. شهری اینچنین برای استقبال امام(ع) که حتی مأمون اعلام کرده بود در بین تمام مسلمانان و در میان بنی‌هاشم از آل ابی‌طالب و بنی‌عبّاس، کسی از او شایسته‌ترو

 

لایق‌تر برای خلافت امّت اسلام نیست،[1] آماده شد، و همگان به استقبال بیرون رفته، و برای کسب این فخر و سرافرازی که موکب امام(ع) را استقبال کرده و در میان انبوه جمعیت استقبال‌کنندگان شرفیاب شده‌اند، در انتظار ورود امام(ع)، دقیقه و ثانیه‌شماری می‌نمود.

امام× با آن جلال ملکوتی و ابهت و عظمت معنوی، شهر نیشابور را مزیّن فرمود.

چنان‌که نقل می‌نمایند: درحالی‌که امام(ع) در عماری نشسته، و روی زیبای دل‌آرا و جمال همایون حق نمایش از مردم پنهان بود، آن خلق بی‌شمار که آرزوی زیارت سیمای دلربای امام(ع)را داشتند، از هر طرف هجوم آورده، و شعار و تکبیر و صلوات سر می‌دادند.

 

[1]. طبری، تاریخ، ج7، ص139؛ ابن‌جوزی، المنتظم، ج10، ص94؛ ابن‌اثیر جزری، الکامل فی التاریخ، ج6، ص326.

نويسنده: