وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
شنبه: 2/بهم/1400 (السبت: 18/جمادى الآخر/1443)

* استقبال همگان از سفر امام رضا(ع) به خراسان

در سفر حضرت رضا(ع) به خراسان که به حکم و الزام مأمون بر آن حضرت تحميل گرديد در بين راه، به هر شهر و روستایی که امام(ع) وارد مي‌شد، شيعيان و دوستان اهل‌بيت(ع)، و مشتاقان زيارت آن امام همام با شور و شوق و وجد و نشاط بسيار، از آن حضرت استقبال و پذيرایي کرده، و مقدم امام را گرامي داشته، و احساسات ولایي خود را اظهار مي‌نمودند و عهد ولايت خود را با خاندان رسالت، تجديد و تازه مي‌کردند، و نيشابور يکي از شهرهاي بين راه امام(ع) بود.

اين شهر، از شهرهاي بزرگ و مرکزي خراسان به‌شمار مي‌رفت و موقعيت علمي و سياسي و اقتصادي و اجتماعي آن مهمّ و کم‌نظير بود، و علما و دانشمندان بزرگ‌ و محدّثان معروف و نامدار در آن زندگي مي‌کردند. شهري اينچنين براي استقبال امام(ع) که حتي مأمون اعلام کرده بود در بين تمام مسلمانان و در ميان بني‌هاشم از آل ابي‌طالب و بني‌عبّاس، کسي از او شايسته‌ترو

 

لايق‌تر براي خلافت امّت اسلام نيست،[1] آماده شد، و همگان به استقبال بيرون رفته، و براي کسب اين فخر و سرافرازي که موکب امام(ع) را استقبال کرده و در ميان انبوه جمعيت استقبال‌کنندگان شرفياب شده‌اند، در انتظار ورود امام(ع)، دقيقه و ثانيه‌شماري مي‌نمود.

امام× با آن جلال ملکوتي و ابهت و عظمت معنوي، شهر نيشابور را مزيّن فرمود.

چنان‌که نقل مي‌نمايند: درحالي‌که امام(ع) در عماري نشسته، و روي زيباي دل‌آرا و جمال همايون حق نمايش از مردم پنهان بود، آن خلق بي‌شمار که آرزوي زيارت سيماي دلرباي امام(ع)را داشتند، از هر طرف هجوم آورده، و شعار و تکبير و صلوات سر مي‌دادند.

 

[1]. طبری، تاریخ، ج7، ص139؛ ابن‌جوزی، المنتظم، ج10، ص94؛ ابن‌اثیر جزری، الکامل فی التاریخ، ج6، ص326.

نويسنده: