وریز وجوهات
حجة الاسلام والمسلمین آقای رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف با ایشان دیدار کرد. در ابتدا، ایشان گزارشی از فعالیت های گذشته و برنامه‌های آتی این مجمع...
سه شنبه: 9/آذر/1400 (الثلاثاء: 24/ربيع الثاني/1443)

* اهل‌بیت(ع)  حافظان دین از تحریف

در اينجا نمي‌خواهيم از سير حديث، يا از لحاظ اثر سياست‌هاي حکّام، خصوصاً بني‌اميّه، و بني‌عبّاس سخن بگویيم، و مواضع مؤثّر ائمّه دين را در احيای سنّت پيغمبر(ص)، و تلاش اصحاب و شاگردان آن بزرگواران را شرح دهيم؛ فقط مي‌خواهيم اشاره کنيم که مجاهدات ائمّه(ع) و حاملان علوم آنها تا امروز، سبب شده که اين علوم بيکران که به‌وسيله صدها کتاب و اصل و جامع حديث، جمع‌آوري و حفظ شده، در دسترس ما و نسل‌هاي آينده مسلمانان قرار بگيرد.

شاگردان و روات حديث از ائمّه(ع) که به تفاوت اوضاع و احوال از آنها نقل حديث داشته‌اند، در مثل يک بخش از حيات امام جعفر صادق(ع) تا چهار هزار نفر شمرده شده‌اند[1] که مي‌توان گفت حتماً بيشتر از اين رقم بوده‌اند.

ائمّه(ع) همه شاگرداني تربيت کرده، و علوم اسلامي را از

 

تفسير قرآن و فقه و غيرها به آنها تعليم مي‌دادند، و رشته حديث از آن بزرگواران هيچ وقت منقطع نشده است و چنان‌که تاريخ نشان مي‌دهد يگانه چيزي که دين را از تحريف و تغيير مصون داشته و در برابر بدعت‌ها مقاومت کرده، و بطلان آنها را آشکار نموده، بعد از قرآن مجيد، احاديث اهل‌بيت(ع) بوده است.

به طور مثال، بعد از رحلت رسول اکرم(ص) هرچه از عصر آن حضرت، مسلمانان دورتر شدند، دست تصرّف نظامات و حکومت‌ها، و جيره‌خواران درباري آنها در احکام بيشتر مي‌شد، تا حدّي که در همان ابتدای عصر صحابه، گفته مي‌شد همه چيز از آنچه در عصر پيغمبر(ص) بود عوض شده است.

در برابر اين وضع، همين‌که براي امام باقر و امام صادق(ع) فرصت اظهار حقائق، و بيان احکام فراهم شد، چنان وارد ميدان شدند که همه تحريفات، انکارها، و شبهه‌ها برطرف شد که حتّي امثال ديصاني و ابن‌ابي‌العوجاء از ملاحده، به حقّ اعتراف نمودند.

در عصر مأمون که براي مقاصد سياسي خاصّ، و معارضه با قرآن و علوم اهل‌بيت(ع)، کتاب‌هاي فلسفه، ترجمه و نشر مي‌شد، و مأمون، آن را تأييد و ترويج مي‌کرد، افکار ديني به‌واسطه برخورد با اصطلاحات جديد متشنّج و متزلزل گرديد، ولي ظهور شخصيت حضرت رضا(ع) به آن صورتي که جهان اسلام را تحت تأثير قرار داد، و مباحثات و احتجاجات آن حضرت با علمای فِرَق و اهل الحاد، عقايد اسلامي را پابرجا و استوار ساخت.

 


[1]. كتاب اسماء الذين رووا عن الصادق، تأليف ابوالعبّاس احمد بن محمّد كوفى مشهور به ابن‌عقده. ر.ک: علامه حلی، خلاصة الاقوال، ص322؛ محدث قمی، الکنی و الالقاب، ج1، ص358.

موضوع: 
نويسنده: