وریز وجوهات
همزمان با ایام جانسوز شهادت حضرت امام محمد باقر «علیهماالسلام» و نیز حضرت مسلم بن عقیل «علیه‌السلام» مجلس سوگواری و عزاداری طبق معمول سنوات گذشته به مدت سه روز از یکشنبه 28 مردادماه - از ساعت 10:30 صبح الی 12 با سخنرانی وعاظ در دفتر...
جمعه: 26/مرد/1397 (الجمعة: 5/ذو الحجة/1439)

پند بي‌رنجش

روزي از روزها در ايّام كودكي، امام به‌همراه برادرش امام حسين‌‌(علیه‌السلام) پيرمردي را ديدند كه وضو را به ‌درستي و صحّت به‌جا نمي‌آورد.

محبّت به مردم، و هدايت بشر، آن دو بزرگوار را مانع شد كه پيرمرد را به آن‌حال بگذارند. بنابراين به آرامي و احترام فرمودند:

 

« أَيُّهَا الشَيْخُ کُنْ حَکَماً بَینَنا يَتَوَضَّأُ کُلُّ واحِدٍ مِنّا فَتَوَضَّئا ثُمَّ قالا أیُّنا یُحسِنُ؟».

«ای پیرمرد بين ما داور باش؛ ما هر دو پيش تو وضو مي‌گيريم، ببين وضوی کدام يک نيكوتر است؟».

سپس هر‌يك وضو گرفتند. پيرمرد، به‌دقّت، به وضو گرفتن آن دو عزيز پيغمبر‌(ص) توجّه كرد؛ و بدون آنكه ناراحت شود، به كوتاهي و تقصير خود پي برد.

فَقالَ لَهُما: کِلاکِما تُحْسِنانِ الْوُضُوءَ، وَ لکِنْ هذَا الشَّيْخُ الْجاهِلُ هُوَ الَّذي لَم یَکُن يُحْسِنُ وَ قَدْ تَعَلَّمَ الآنَ مِنْکُما وَ تابَ عَلي يَدَيْكُما؛[1]

و به آنها گفت: شما هر دو (اي آقايانِ من)، نيکو وضو مي‌سازيد، و لکن اين پير جاهل (اشاره به خودش نمود) است که وضو گرفتن را بلد نیست و هم‌اکنون از شما آموخت، و به‌دست شما توبه کرد.

 

[1] ابن شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج3، ص168؛ بحرانی اصفهانی، عوالم‌العلوم‌، ص100؛ مجلسی، بحارالانوار، ج43، ص319؛ ر.ک: ابوعلم، اهل‌البيت ‌‌(علیهم‌السلام) ، ص268.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: