وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْيَومِ الَّذِي جَعَلتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً(۱)   غرض از «عيد» نه آن است كه از باب جلال جامه ناز بپوشند به الطاف مزيد اي خوش آن عيد، كز آن شاه و گدا خوش باشند كه چنين «عيد سعيد» است...
سه شنبه: 21/ارد/1400 (الثلاثاء: 29/رمضان/1442)

 

2. علي(ع) هادي امت

عَنْ ابْنِ عَبَّاس: قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص):

«أَنَـا الْـمُـنْـذِرُ وَعَـلـيٌّ الْـهَـادِي» ـ وَأَشَارَ بِيَدِهِ إِلَی عَلِيٍّ وَقَالَ ـ: «بِكَ يَهْتَدِي الْـمُهْتَدُونَ».[1]

 

ابن‌عباس از رسول خدا(ص) روايت كرده كه آن سرور فرمود:

«من بيم‌دهنده‌ام و علي هدايت‌كننده ـ و با دستش به علي(ع) اشاره كرده، فرمودند ـ : به‌واسطة تو هدايت‌شوندگان راه مي‌يابند و هدايت مي‌شوند».

 

 

[1]. ابن‌عساکر، تاريخ مدینة دمشق، ج42، ص359؛ ذهبی، میزان‌الاعتدال، ج1، ص484؛ ابن‌حجر عسقلانی، لسان‌المیزان، ج2، ص199؛ زرندی، نظم درر‌السمطین، ص90؛ ابن‌مردویه اصفهانی، مناقب، ص265 – 267.

نيز ر.ک: سیوطی، الدرالمنثور، ج4، ص45؛ آلوسی، روح‌المعاني، ج13، ص108؛ طبري، جامع‌البیان، ج13، ص142.

اين حديث از روايات مشهور است. سيوطي در الدر المنثور درباره آن گويد: اين حديث را ابن‌جرير و ابن‌مردويه، و ابونعيم در المعرفه، و ديلمي و ابن‌عساكر و ابن‌نجار نقل كرده‌اند.

چون آيه: ﴿إِنَّمَا أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هَادٍ﴾ (رعد،7)؛ «همانا تو بيم‌دهنده‌ای و برای هر قومی هدايت‌كننده‌ای است» فرو فرستاده شد، پيامبر اكرم| دست مبارك خويش به سينه نهاد و گفت: «من بيم‌دهنده‌ام». آن‌گاه دست خود را بر سینه علی نهاد و فرمود: «يا علی! تو هدايت‌كننده‌ای و هدايت‌شوندگان پس از من، توسط تو راه مي‌يابند».

و مانند همين را از ابی‌برزه، ابن‌مردويه، ضياء در المختاره از ابن‌عباس و از عبدالله بن احمد در زوائد المسند، ابن‌ابي‌حاتم و طبراني در الاوسط و حاكم نقل نموده و آن را صحيح تلقي كرده است. ر.ک: سيوطی، الدرالمنثور، ج4، ص45.

و ابن‌مردويه و ابن‌عساكر از علي بن ابي‌طالب× نقل كرده‌اند كه در خصوص آيه: ﴿إِنَّمَا أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ  لِكُلِّ قَوْمٍ هَادٍ﴾ فرمود: «رسول خدا| بيم‌دهنده‌ است و من هدايت‌كننده‌ام». ابن‌مردويه‌اصفهانی، مناقب، ص267؛ ابن‌عساکر، تاريخ مدينة دمشق، ج42، ص359.

نويسنده: