رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

 

65. پرچم‌دار رسول ‌خدا(ص) در هر دو سرا

عَنْ جَابِر، قَالَ: قَالُوا: يَا رَسُولَ اللهِ! مَنْ يَـحْمِلُ رَايَتَكَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ؟ قَالَ:
«مَنْ يَـحْسُنُ أَنْ يَـحْمِلَهَا إِلَّا مَنْ حَمَلَهَا فِي الدُّنْيَا؟ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ».[1]

از جابر روايت است كه گفت: اصحاب از رسول خدا(ص)

 

پرسيدند: آن‌كس كه پرچم شما را در روز قيامت حمل خواهد كرد كيست؟

حضرت فرمود:

«چه فردي جز همان كه آن را در دنيا در دست داشت، شايستگي حمل آن را خواهد داشت؟ (علي بن ابي‌طالب)».

 

[1]. طبراني، المعجم‌الكبير، ج2، ص247؛ ابن‌عساکر، تاريخ مدینة دمشق، ج42، ص75؛ ابن‌دمشقی، جواهرالمطالب، ج1، ص182؛ خوارزمی، المناقب، ص358.

از انس نقل است كه رسول خدا(ص) مكتوب برائت از مشركان مكّه را در اختيار ابوبكر گذاشت و او را به طرف مكّه اعزام كرد. چندي بعد او را باز خواند و فرمود: «شايسته نيست اين نامه را برساند مگر مردي از وابستگان نزديك من». آن‌گاه علي را فرا خواند و نامه يادشده را به او سپرد تا به مكه ببرد.

سیوطی، الدرالمنثور، ج3، ص209؛ شوکانی، فتح‌القدير ج2، ص334. و نزديك به اين مضمون در كنزالعمال (متقی هندی، ج2، ص417 ، 422) و از ابن‌عباس نقل شده است، كه گفت: «علي حامل عَلَم رسول خدا(ص) در جنگ بدر و كليه نبردها بود».

ابن‌دمشقی، جواهرالمطالب، ج1، ص189. نيز ر.ک: ابن‌سعد، الطبقات‌الکبری، ج3، ص23.

و از ابن‌عباس نقل است كه گفت: دست علي در نبرد اُحد، آسيب ديد و پرچم از دستش به زمين افتاد. رسول خدا(ص) فرمود: «بيرق را در دست چپ او بگذاريد، زيرا او در هر دو جهان پرچم‌دار من است».

طبری، الرياض‌النضره، ج3، ص156؛ ابن‌دمشقي، جواهرالمطالب، ج1، ص190.

نويسنده: