وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 4/بهم/1400 (الاثنين: 20/جمادى الآخر/1443)

حكمت‌ها و فوايد بيعت امام رضا‌‌‌(علیه‌السلام)

دراينجا قصد نداريم درباره موجّه و مقبول بودن حركت امام به‌سوي خراسان بحثي به ‌ميان آوريم؛ چراكه از عهدة ما خارج است كه در اين

 

ميادين و موشكافي‌ها وارد شويم و در كار امام ـ كه كردار و رفتار و گفتارش براي ما برطبق نصوص متواتر و حكم عقل، حجّت است؛ و آنچه فرمان دهد و انجام دهد، به امر خدا و دستور پيامبر‌(ص) است ـ چون‌وچرايي به‌ ميان آوريم.

اي مگس! عرصة سيمرغ نه جولانگه توست
عِرْض خود مي‌بري و زحمت ما مي‌داري
!
 

هرگز انديشه‌هاي كوتاه نمي‌تواند به نهايت اين حقايق برسد؛ جايي‌كه نكته‌ها و حكمت‌ها و باطن كارهاي خضر بر كسي چون موسي پنهان بماند، باطن كار و اقدامات اولياي بزرگ خدا يعني محمّد و آل محمّد‌(علیهم‌السلام)  ـ كه در وصف حالشان بايد گفت: ﴿عِبادٌ مكرَمُونَ * لا يَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَ هُمْ بِاَمْرِهِ يَعْمَلُونَ[1] ـ چه‌سان بر ما فاش و آشكار مي‌شود؟

بااين‌همه، به‌قدري كه انديشه، توانايي ورود در اين عالم وسيع و درياي بيكران را دارد و تا آنجا كه غوّاصِ عقل، به خود جرأت فرو رفتن به عمق اين بحر ژرف و اقيانوس عميق را مي‌دهد، از حكمت‌ها و فوايد اين بيعت، مختصري مي‌نگاريم:

 


[1]. انبياء، 26 ـ 27؛ «آنها بندگان بزرگواري مي‌باشند که هيچگاه از قول خداوند، پيشي نگرفته و همواره به فرمان او عمل مي‌کنند». اين آيه اگرچه در تنزيل، دربارة ملائکه است، ولي در احاديث متواتر، به معصومين ‌(علیهم‌السلام)  تأويل شده است.

موضوع: 
نويسنده: