وریز وجوهات
یکی از برنامه های مهمّ عبادی مخصوصاً در ماه مبارک رمضان، تجدید عهد با صاحب الامر حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفدا است که مؤمنان روزه دار در ادعیه و مجالس و محافل وعظ و ارشاد و نیز در لیالی مبارکه قدر، یاد آن حضرت را فراموش نمی کنند و با...
چهارشنبه: 22/ارد/1400 (الأربعاء: 30/رمضان/1442)

فضيلت ماه مبارك رمضان

 

در خطبه رسول خدا‌(ص)

شيخ صدوق(رحمه‌الله)  به سند خود از حضرت امام‌رضا‌‌(علیه‌السلام) از پدران بزرگوارش از حضرت اميرالمؤمنين(علیه‌السلام)‎ روايت كرده است كه فرمود: پيغمبر اكرم‌(ص) ‎روزي براي ما خطبه خواند و فرمود:

«اي مردم! به‌درستي‌كه ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به شما رو كرده است. ماهي كه نزد خدا بهترين ماه‎ها، روزهايش بهترين روزها، شب‎هايش بهترين شب‌ها و ساعاتش بهترين ساعات است. ماهي كه در آن به ضيافت خدا خوانده و از اهل كرامت خدا قرار داده شده‎ايد. نفس‎هاي شما در آن ثواب تسبيح دارد و خواب شما در آن عبادت و عمل شما در آن مقبول و دعاي شما در آن مستجاب است؛ پس با نيّت‎هاي راست و دل‎هاي پاك، از خدا درخواست كنيد كه شما را براي روزه و تلاوت قرآن توفيق دهد. به‌درستي‌كه شقي و بدعاقبت، كسي است كه از آمرزش خدا در اين ماه بزرگ محروم شود و به گرسنگي و تشنگي خود در اين ماه، گرسنگي و تشنگي روز قيامت را ياد كنيد و بر فقيران و مسكينان خود تصدّق كنيد، سالمندان را احترام

 

نماييد، بر صغار و خُردسالان رحم كنيد؛ و صله ارحام نماييد و زبان‎هاي خود را [از آنچه نبايد گفت] و چشم‎هاي خود را از آنچه نبايد به آن نگاه كرد، نگاه داريد؛ و گوش‎هاي خود را از آنچه نبايد شنيد حفظ كنيد، و با يتيمان مردم مهرباني كنيد، تا با يتيمان شما مهرباني شود، و از گناهان خود به‌سوي خدا توبه و بازگشت نماييد و دست‎هاي خود را در اوقات نماز به دعا بلند كنيد كه آن هنگام بهترين ساعت‎ها است. خدا به رحمت به‌سوي بندگانش نظر مي‎فرمايد و هرگاه ايشان با او مناجات نمايند، جواب مي‎فرمايد و هرگاه او را ندا كنند، لبيك مي‎گويد و هرگاه او را بخوانند، مستجاب مي‌كند.

اي مردم! به‌درستي‌كه جان‎هاي شما در گرو عمل‎هاي شماست؛ پس با استغفار، از گرو بيرون آوريد، و پشت‎هاي شما از گناهانتان سنگين است. پس به طول‌دادن سجود، آن را سبك سازيد و بدانيد كه خدا به عزّت خود سوگند ياد كرده است كه نمازگزاران و سجده‌كنندگان را عذاب نكند و آنها را به آتش جهنّم در روز قيامت نترساند.

اي مردم! هركس از شما مؤمن روزه‎داري را در اين ماه افطار دهد، براي او نزد خدا ثواب يك بنده آزادكردن و آمرزش گناهان گذشته خواهد بود». پس گفته شد: يا رسول‎الله! همه ما قدرت بر آن نداريم؛ فرمود: «با افطار دادن به روزه‎دار ـ ‎اگرچه به نصف دانه خرما باشد‎ ـ از آتش بپرهيزيد؛ اگرچه به شربتي آب باشد.

 

اي مردم! هركس از شما خلق خود را در اين ماه نيكو سازد، گذشتن از صراط در روزي كه قدم‎ها بر آن بلغزد، براي اوست.

ايّها النّاس! كسي‌كه در اين ماه خدمت غلام و كنيز خود را سبك گرداند، خدا در قيامت حساب او را آسان سازد. و هركس در اين ماه شرّ خود را باز دارد، خدا خشم خود را از او در روز قيامت باز دارد. و كسي‌ كه يتيمي را در اين ماه گرامي بدارد، خدا او را در روز قيامت گرامي دارد. و كسي ‌كه در اين ماه با خويشاوند خود صله نمايد، خدا او را در قيامت به رحمت خود وصل كند. و كسي ‌كه در اين ماه قطع رحم كند، خدا در روز قيامت رحمت خود را از او قطع فرمايد. و هركس در اين ماه نماز مستحبّي به‌جاي آورد، براي او برائت از آتش نوشته مي‎شود. و كسي ‌كه نماز واجب به‌جا آورد، مثل كسي است كه در ماه‎هاي ديگر هفتاد نماز واجب به‌جا آورد. و كسي ‌كه در اين ماه بسيار بر من صلوات بفرستد، خدا در روزي‌ كه ميزان‎ها سبك باشد، ميزان او را سنگين سازد. و هركس در اين ماه تلاوت آيه‎اي از قرآن كند، ثواب ختم قرآن در ماه‎هاي ديگر را دارد.

ايّها النّاس! درهاي بهشت در اين ماه گشوده است؛ از خدا بخواهيد كه [اين درها را] به روي شما نبندد و درهاي آتش، بسته است؛ از پروردگار خود بخواهيد كه آنها را به روي شما باز نگرداند. و شياطين دربند هستند؛ از خدا درخواست كنيد كه آنها را بر شما مسلّط نسازد».

 

اميرالمؤمنين‌‌(علیه‌السلام) ‎فرمود: پس من برخاستم و عرض‌ كردم: يا رسول‎الله! بهترين اعمال در اين ماه چيست؟ فرمود: «يا اباالحسن! فاضل‎ترين اعمال در اين ماه پارسايي است از آنچه خدا حرام كرده است».

سپس رسول خدا‌(ص) گريست. عرض كردم: «يا رسول‌الله! چه چيز شما را به گريه درآورد؟». فرمود: «گريه مي‎كنم براي آنچه در اين ماه به تو مي‎رسد. گويا تو را مي‎بينم كه براي پروردگارت نماز مي‎گزاري و برخاسته است شقي‎ترينِ اوّلين و آخرين جفت پي‌كننده ناقه ثمود و بر فرقت ضربتي زده است كه با آن ريش تو خضاب شده است». پس، من عرض كردم: «اين در سلامت دين من است». فرمود: «در سلامت دين توست!». سپس فرمود: «يا علي! هركس تو را بكشد، مرا كشته و هركس تو را دشمن بدارد، مرا دشمن داشته؛ براي اينكه تو از من، مثل جان مني و طينت تو از طينت من است و تو وصيّ من و خليفه من بر امّتم هستي!».[1]

 


[1]. صدوق، الامالی، ص153ـ 155.

موضوع: 
نويسنده: