رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)

ارشاد و تربيت در ماه رمضان

علما و گويندگان و خطبا بر منبرهاي وعظ و ارشاد، توفيق هدايت و دعوت به دين و بيان احكام و تهذيب اخلاق را در اين ماه بيشتر دارند.

درحقيقت بايد گفت: ماه رمضان يك مؤسّسه تربيتي و ارشادي و

 

مدرسه‎اي است كه همه‌ساله تشكيل مي‎شود و تعاليم آن عمومي و همگاني است. مدرسه‎اي كه هم وظيفه آموزش‌وپرورش و هم وظيفه شهرباني خوب و مأموران امين انتظامات و هم وظيفه بهداري و هم عمران و آبادي و هم وظيفه سازمان‎هاي خيريّه و تعاون و نيكوكاري و هم راهنمايي‎هاي ديني و اجتماعي را انجام مي‎دهد.

به‌طورقطع اگر بشر بخواهد با تمام وسايل مادي و بودجه‎هاي هنگفت و كلان چنين مدرسه‎اي بگشايد كه روحانيّت و حقيقت آن را رهبري نمايد، قادر نخواهد بود.

امّا به نيروي نفوذ كلمه يگانه رهبر بزرگ جهان بشريّت حضرت محمّد بن عبدالله، پيامبر اسلام‌‌(ص) ‎همه‌ساله اين مدرسه و اين دانشگاهي كه بيش از ششصد ميليون دانشجو دارد و شعبه‎هاي آن مساجد و خانه‎ها و اطاق‎ها و منازل مسلمين است، افتتاح و معلّمين روحاني از فراز منابر و درون مساجد به درس و راهنمايي و هدايت مردم انجام وظيفه مي‎كنند.

اگر مسلمين به‌طورصحيح از اين فرصت عالي براي تهذيب اخلاق و تحكيم مباني ايمان و صداقت و صحّت عمل، بهره‎برداري نمايند، به‌طورقطع به موفقيّت‎هاي درخشاني نايل مي‎گردند.

در اين برنامه هيچ عيب و نقصي نيست و كامل‎تر از اين برنامة تربيتي پيدا نمي‎شود؛ ولي متأسّفانه ما در استفاده از آن كوتاهي مي‎كنيم.

 

روزه‌دار عزيز! ما مي‎دانيم كه در روزه‎داري فقط به طاعت پروردگار نظر داري؛ امّا بدان كه روزه عبادتي است كه مصالح و فوايد آن بسيار است و فايده آن منحصر به تهذيب نفس و تمرين خودداري و ايستادگي و مقاومت در برابر تمايلات اهريمني نفس سركش و صفاي باطن و نورانيّت ضمير نيست.

موضوع: 
نويسنده: