وریز وجوهات
صبح امروز ۲۹ مهرماه ۱۴۰۰ آقای دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی با مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف ملاقات کرد. در این دیدار که نمایندگان مردم قم نیز حضور داشتند آقای دکتر قالیباف با تبریک عید مسعود...
يكشنبه: 2/آبا/1400 (الأحد: 17/ربيع الأول/1443)

ماه رمضان بهار دعاست

پرواضح است كه ماه رمضان، بهار دعا و موسم آن است. افراد ناامّيد، شكست‌خورده، گرفتار، بي‎نشاط و ناراحت، كم‌صبر و بي‎شكيب در اين ماه از بركت دعا و توجّه به رحمت واسعه الهي امّيدوار، بانشاط، بردبار و شكيبا گرديده و از نو با روح شكست‎ناپذير، در ميدان حيات و زندگي به فعّاليّت و كوشش مشغول مي‎شوند.

 

ماه رمضان به انسان اين نويد را مي‎دهد كه نبايد در كشاكش دشواري‎ها و سختي‎هاي اين جهان خود را ببازد و از دست‌و‌پنجه نرم‌كردن با حوادث عالم بيمناك گشته و مغلوب پيشامدها گردد.

خواندن دعاي ابي‌حمزه، افتتاح و دعاهاي ديگر، چنان شخص را گرم و پرشور و سرشار از نشاط و معنويّت مي‎سازد كه تمام مصائب دنيا را فراموش كرده و وجودش غرق خوش‎بيني و خوش‌گماني به آينده مي‎شود و همان‌طور كه در حديث است اين‌گونه دعاها ـ كه در ماه رمضان رسيده و نمونه‎هاي آن در ماه‎ها و مواقع ديگر نيز زياد است ـ سلاح و زره مؤمن است و وجود او را در برابر حوادث، بيمه قطعي كرده و روحش را غيرقابل‌نفوذ قرار مي‎دهد.

سرتاسر دعاي ابي‌حمزه، برنامه تسليح اخلاق واقعي و درس رضا و تسليم و قناعت و توكّل و حبّ به خدا و پيغمبر خدا و اولياي دين است. همان سلاح و زرهي كه مجاهدان اسلام با آن به جهاد دشمنان خدا مي‎رفتند و آنها را ـ ‎كه غرق سلاح و زره بودند ـ شكست مي‎دادند و اسلام را بر كفر غالب مي‎ساختند.

همان سلاح و زرهي كه امیرالمؤمنین علي×‎ اوّل مجاهد و يگانه سرباز اسلام به آن مسلّح بود و در جنگ‎ها از انبوه دشمنان بيم نمي‎كرد و در هيچ ميدان نبردي پشت به جهاد نكرده و مي‎فرمود:

 

«وَاللهِ لَوْ تَظَاهَرَتِ الْعَرَبُ عَلَى قِتَالِي لَمَا وَلَّيْتُ عَنْهَا».[1]

خواننده عزيز! روزه‎دار ارجمند! از برنامه‎هاي دعايي اين ماه استفاده كنيد. وقت را غنيمت بشماريد. فرصت را از دست ندهيد كه: «اَلْفُرْصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ».[2] با خدا سخن بگوييد و سپاس و ستايش او را كه شايسته سپاس و ستايش است به‌جا آوريد. از دعا روي نگردانيد و اظهار تكبّر ننماييد.

و خداوند تبارک و تعالي در قرآن کريم مي‌فرمايد:

﴿إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ
جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ﴾؛[3]

«درحقيقت، كساني‌كه از پرستش من كبر مي‌ورزند به‌زودي خوار در دوزخ درمي‎آيند».

 

[1]. نهج البلاغه نامه 45 (ج 3، ص73)؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج 1، ص335. «به خدا سوگند اگر عرب پشت در پشت هم دهند بر کشتن من، پشت بر آنها نمي‌کنم».

[2]. نهج‌البلاغه، حکمت 21 (ج4، ص6)؛ لیثی واسطی، عیون الحکم و المواعظ، ص69؛ حر عاملی، وسائل‌الشیعه، ج16، ص84. «فرصت همچون ابر مي‌گذرد».

[3]. غافر، 60.

موضوع: 
نويسنده: