رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)

نقش بهداشتي روزه

روزه ازنظر بهداشت جسم و جلوگيري از بيماري‎ها و ازنظر علاج امراض هم، مفيد و مؤثّر است و اگر انسان بخواهد از سلامت مزاج برخوردار شود، بايد همه‌ساله اين يك ماه را به رژيم اسلام در غذا و ساير تمتّعات عمل نمايد.

مؤلّف كتاب روزه و نفس مي‎گويد: روزه ازنظر صحّي و بهداشتي، وسيله‎اي براي تطهير بدن از سموم ضارّه و از غذاهاي غير لازمه مي‎باشد.

دكتر روبرت بارتلو مي‎گويد: شكّي نيست كه روزه از وسايل مؤثّر در نجات از ميكروب‎هاي مضرّه است.

دكتر عبدالعزيز سليمان مي‎گويد: روزه در موارد بسياري مورد استفاده و طريق علاج است و در حالات بيشتري سبب حفظ صحّت و سلامت بدن است. وي پس از آن مي‎گويد: حكمت بسياري از اوامر

 

ديني با پيشرفت علم ظاهر مي‎شود و از آن جمله در مورد روزه ظاهر شده است؛ كه در حالات بسياري مفيد و نتيجه‌بخش و در حالات ديگر علاج منحصربه‌فرد است.

سپس مواردي را كه روزه به‌عنوان علاج تجويز مي‎شود (مانند: اضطرابات مزمنه امعاء و التهاب حاد و مزمن كليه و امراض قلب) را ذكر كرده و مي‎گويد: روزه در هرسال، يك ماه[1] بهترين وسيله پيش‌گيري از جميع امراض است كه در حقيقت اين بيان همان ترجمه حديث معروف «صُومُوا تَصِحُّوا»[2] است.

دكتر ظواهري مي‎گويد: كَرَم ماه رمضان شامل بيماران بيماري‎هاي جلدي نيز شده است؛ زيرا بعضي امراض جلدي با روزه بهبود مي‎پذيرد. وي بعد از يك سلسله تحقيقات علمي درباره امراض جلدي مي‎گويد: بهترين علاج براي اين حالات، خودداري و امساك (روزه‎داري) از طعام و نوشيدني‎هاست.

سپس، نظرات علمي خود را راجع به تأثير روزه در جلوگيري از افزايش ميكروب‎هاي ضارّه اظهار داشته و مي‎گويد: ماه روزه، ماه استراحت از اين سموم و ضررهاي آن مي‎باشد. او امراضي را معرّفي مي‎كند كه «روزه» علاج آنها شناخته شده است.

 

بعضي از دانشمندان مطّلع مي‎گويند: روزه وسيلة حفظ‌الصحّه و علاج امراضي است كه تمدّن و رفاه‌پرستي، سبب پيدايش يا انتشار آن شده و هرچه وسعت دايره تمدّن بيشتر شود، رژيم روزه‎داري اسلام بيشتر لزوم پيدا مي‎كند و سرّ اينكه اسلام از ساير اديان به روزه بيشتر اهميّت داده، اين است كه اسلام آخرين شريعت آسماني است؛ و در زماني آمده كه امراض به‌واسطه افراط در خوش‌گذراني و خوش‌خوراكي، روزافزون بوده است.

بنا به ‌نقل يكي از كتب علمي، تازه‎ترين نظرات علم بهداشت اين است كه: بر هر شخصي خصوصاً سالمندان واجب است در هر هفته يك روز يا در هر ماه يك هفته را روزه بگيرند؛ و بهتر اين است كه در سال، يك ماه روزه بدارند.

يكي از مشهورترين مراكز بهداشتي دنيا، مركز بهداشتي دكتر هنريج لاهمان در «سدن سكسونيا» است. در اين مركز صحّي، بيماران را با روزه معالجه مي‎كنند و علاوه‌براين، مراكز ديگر مانند: مركز بهداشتي دكتر برشريز و دكتر مولر و... نيز وجود دارد كه به اين روش، به معالجه بيماران مبادرت مي‌ورزند.

يكي از پايه‎هاي علاج در اين مراكز، پاك‌كردن جسم بيمار از فضولات زائده بر حاجت جسم است كه اسباب سستي فعّاليّت ساير اعضا مي‎شود و ديگري، فرصت استراحت‌دادن به اعضا و جهاز هاضمه است.

 

غالباً اين روش علاج، در امراض مهمّي مثل: اضطراب هضم، امراض قلب و كبد و كليه و بالارفتن فشارخون، مؤثّر واقع شده است.

***

پس اي روزه‎دار عزيز! قدر خود را بدان و فرق خود را با روزه‌خواران نادان و شكم‌پرست كه بي‌عذر شرعي روزه‌خواري مي‎كنند، بشناس.

متوجّه باش كه تو نيرومند و قوي هستي! تو هستي كه سرسختانه و با احاطه بر اميال نفساني، پيروز شده و كشوري را كه قهرمانان زورمند و پيلتن از فتح آن عاجز شده‎اند، فتح كرده‎اي!

روزه رمز صبر و بردباري بشر مي‎باشد. كدام صبر بالاتر از صبر بر گرسنگي و تشنگي است كه سفره غذاهاي لذيذ گسترده باشد و انسان يك لقمه از آن را به دهان نزديك نبرد و قَدَح آب خنك حاضر باشد و با غلبه بر تشنگي، شكيبايي ورزد و آب نياشامد.

اين نيروي ايمان است كه مي‎تواند به جان آدمي چنين صبر و ثبات بخشد و هرجا كه خواست خواهش‎هاي نفس را كنترل كند و او را به نظم و ترتيب و حفظ مقرّرات و انضباط عادت دهد.

اين روزه‌داران بودند كه با عدّة كم، قشون‎هاي بسيار را شكست دادند و ممالك و كشورهاي زيادي را فتح نمودند.

همين روزه‌داران بودند كه با دست خالي، امّا با دلي پر از ايمان و

 

فضيلت و با سلاح صبر و استقامت و اسلحه‎اي كه ماه رمضان به آنان عطا كرده بود، صفوف سپاهيان مسلّح دنيا را از هم شكافتند؛ و در ميادين جنگ، درحالي‌كه روزه‎دار بودند، شربت شهادت مي‎نوشيدند.

روزه‌دار پاك‌دل! تمام اين فوايد در مقابل ثواب و اجرهايي كه براي روزه مقرّر شده و در برابر تقرّبي كه روزه‎دار به درگاه آفريدگار جهان حاصل مي‎كند و معنويّت و وسعت روح و نشاطي كه در خود احساس مي‎كند، ناچيز است.

روزه‌دار موفّق و بااراده! حال كه در دانشگاه الهي (ماه رمضان) به يادگرفتن اصول عالي انسانيّت و رياضت نفس و قدرت اراده اشتغال داري، همة دروسي را كه در اين مدرسه به تو مي‎دهند، خوب به ‌خاطر بسپار و آنها را در زندگي خود به‌كار گير؛ و بدان كه تمام احكام اسلام ـ ديني كه من و تو به آن افتخار داريم ـ همين قِسم است و سعادت بشر در گرو عمل به اين دين است.

بيا در اين ماه رمضان تصميم بگير و تلاش كن هر قدر كه مي‎تواني به اسلام، به قرآن، به هدف عالي پيامبر و امامان(علیهم‌السلام)، به توسعه فرهنگ و معارف اسلامي، به تهذيب اخلاق جوانان و نسل حاضر، كمك كني، و دِين خود را به دين اسلام ادا كرده و خود نيز فردي صالح و شايسته، خيرخواه، خدمتگزار جامعه و مواظب وظايف دينيت باش! در اجتماعات مسلمين، در نمازجماعت و مجالس تبليغ هميشه شركت كن.

 

جوانان ارجمند! سالمندان بزرگوار! اساتيد دانشگاه و شخصيّت‎هاي كشوري و لشكري! هركه و در هر مقامي كه هستيد ماه رمضان را احترام كنيد و خود را در معرض نسيم‎هاي رحمتي كه در اين ماه همواره در وزش است، قرار دهيد. حتماً در نمازجماعت‎ها و در مساجد شركت كنيد و با مردمي كه در حقوق انساني از شما چيزي كم ندارند، در يك صف بنشينيد و مساوات اسلامي را به عالم نشان دهيد. خود را به برادران ديني خود نزديك كنيد تا همه با هم، همفكر و همرنگ، پيوند اتّحاد خود را محكم و استوارتر سازيد.

مگر بايد بعضي افراد را فقط در سينماها و مجالس شب‌نشيني معلوم‎الحال(!) ملاقات كنند؟! آيا بهتر نيست كه در مسجد و مركز تعليم و ارشاد و ايمان حضور يابيد و اين رسم را در اين مملكت اسلامي معمول سازيد؟ مگر در ممالك متمدّن، مسيحي‎ها، شخصيّت‎ها و رئيس‌جمهوري‎ها، زمامداران و پروفسورها در مراسم كليسا شركت نمي‎كنند؟! ما يقين داريم كه بهترين وسيله براي تقويت اتّحاد و هماهنگي بين تمام طبقات، شركت‌جستن همه مقامات در مراسم ديني و اسلامي است. به امّيد خدا و به انتظار همّت مسلمانان آگاه و غيرت‌مردان آزاده و پاك‌دل و ترقّي‌خواه.

 


[1]. مقصود، روزة ماه رمضان است.

[2]. قطب راوندی، الدعوات، ص76. «روزه بگیرید تا سالم باشید».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: