رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)

فصل پنجم: سلام بر ماه خدا

سلام  بر ماه خدا[1]

سلام بر ميهمانان خدا!

سلام بر روزه‌داران!

سلام بر آنان كه با نيروي ايمان، جنبش‎ها و تمايلات نفساني را مهار كرده و مي‎توانند خود را از آلودگي‎هاي شهوت و غضب، و از پليدي و زشتي كنار كشيده و پاك و بي‎غلّ‌وغش زندگي كنند.

سلام بر كساني‌كه حرمت ماه رمضان را نگاه داشته؛ و از بركات و فضيلت‎هاي اين ماه برخوردارند.

روزه‎دار عزيز! تو ميهمان خدايي! تو مشمول آمرزش و رحمت او هستي! نفس‌كشيدن تو ثواب تسبيح و خواب تو ثواب عبادت را دارد؛ پس قدر خود را بدان!

بدان كه بزرگ‎ترين مكتب تربيتي و روحاني اسلام براي همه طبقات اعم از غني و فقير، شاه و گدا و عالم و جاهل، افتتاح شده و شعبه‎هاي آن در كاخ‎هاي شهري و خانه‎هاي روستايي، در همة شهرها و نقاط

 

مسلمان‌نشين باز گرديده و در عالم اسلام، وجد و نشاط و بيداري ضمير و توجّه به معنويّات، همه چيز را تحت‌الشّعاع قرار داده است.

به‌راستي‌كه چه فرصت خوب و چه اوقات عزيزي است؛ اگر ما قدر آن را بدانيم. تا چه اندازه اين ماه به ما نيرو مي‎دهد؟ ما را اميدوار و سرزنده و تازه مي‎كند و احساسات انساني را بيدار مي‎سازد؟

درود بر آن رهبراني كه در وصف روزه فرمودند:

«اَلصَّوْمُ جُنَّةٌ»؛[2]

«روزه سپر (زره) است».

به‌راستي روزه، سپر از گناه، از پليدي و زشتي و از آفات خشم و شهوت است.

 

[1]. اين مقاله تحت عنوان (شهر رمضان ...) در مجلّه مسجد اعظم، سال دوم، شماره دهم، ص 17 ـ 23، در رمضان‌المبارك 1386 هجری قمری چاپ شده است.

[2]. برقی، المحاسن، ج1، ص287 ـ 289؛ کلینی، الكافي، ج2، ص19، 24؛ ج 4، ص62  ـ 63؛ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج2، ص74 ـ 75.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: