رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)

فصل سیزدهم: نقش روزه در روح انسان

نقش روزه در روح انسان

انسان در زندگي و در راه ترقّي و تكامل، بايد با دشواري‎ها و سختي‎ها دست‌وپنجه نرم كند و از گردنه‎هاي خطرناكي عبور نمايد و رنج‎ها و زحماتي را در اين راه متحمّل شود، تا به سرمنزل مقصود برسد؛ و تا بر اين دشواري‎ها پيروز نشده و اين گردنه‎ها را پشت‌سر نگذارد، به مقام كمال انسانيّت واصل نخواهد گشت.

متاعب، صدمات و خطرات، بشر را آزموده و پخته و خالص مي‎سازد؛ به‌شرط آنكه بتواند با صبر و شكيبايي با آنها روبرو شود، ثبات ورزد و از ميدان به در نرود.

براي اينكه جان انسان به صبر و شكيبايي معتاد و نيرومند شود، اسلام برنامه‎هايي عالي و مؤثّر پيشنهاد كرده كه از آن جمله «روزه» است.

روزه، انسان را به صبر و تحمّل عادت مي‎دهد و به روح او نيرومندي و توازن و سنگيني خاصّي مي‎بخشد كه در برابر حوادث و ناملايمات عقب‎نشيني ننمايد و به‌سوي اهداف انساني پيش برود.

از نظر ديگر در وجود انسان احساسات و غرايز متضادّي است كه بايد آدمي بر همه آنها مسلّط باشد و درعين‌حالي‌ كه آن غرايز را به

 

‌نحو معقول ارضا و اشباع مي‎كند، بر كارشان نيز نظارت نمايد.

وجود بشر منبع خواسته‎هاي بسيار است كه هريك در سير او به‌سوي كمال، دخالت دارند و عوامل و اسباب ترقّي و سعادت او مي‎باشند.

اين غرايز اگر به‌طور صحيح رهبري نشود، براي انسان دردسرهاي بسيار ايجاد كرده و باطن او را از طوفان‎هاي نگراني و وحشت و اضطراب پر مي‎سازد و زندگي را بر او تلخ و ناهنجار و مالامال از عذاب و خطا مي‎كنند و حسد، تكبّر، حرص، طمع، شهوت، هواي‌نفس، ستمگري، چاپلوسي، تملّق و زبوني، حبّ جاه و رياست و استثمار ديگران در آن حاكم مي‎شود و اگر به‌طور خِرَدپسند و در لواي راهنمايي دين و قرآن هدايت شوند، باعث رستگاري و سعادت شده و فرد را به صفات انساني مانند: تواضع، حلم، قناعت، پارسايي، عفّت، تقوا، عدالت، شرافت، استقامت و شجاعت آراسته مي‎سازد.

انسان براي تسلّط بر غرايز و برقراري نظم و ترتيب در اعمال آن و حفظ اعتدال و هماهنگ‌ساختن تمايلات و رهبري آنها، محتاج به صبر و شكيبايي است كه يورش‎هاي اين غرايز از قبيل: حسد، شهوت، حبّ جاه، ميل به غذا و يورش‌هاي ديگر او را از پا درنياورد و در او اختلال ايجاد ننمايد. اين يورش‎ها بسيار خطرناك و ضربه‌زننده هستند و اقناع نفس و دفع اين يورش‎ها، با تسليم‌شدن و ترك مقاومت‎كردن و آتش‌بس دادن در برابر آنها امكان‌پذير نيست و اين اميال و خواسته‎هاي نفس، بيرون از حدّوحصر است.

 

دوزخ است اين نفس و دوزخ اژدهاست
هفت دريا در آشامد هنوز
نفس
را هفتصد سر است و هر سري
 

 

كان به دريا نگردد، كمّ و كاست
كم نگردد سوزشِ اين خلق‌سوز
از ثَري بگذشته تا تحت‌الثّري

 

 

اگر نفس از تسلّط بر اين غرايز بازداشته شد و عقل آنها را تحت ‌فرمان قرار داد، انسان به‌سوي كمال مي‎رود و اگر به ‌خود واگذار شدند، مانند طفل شيرخواري كه اگر او را از شير بازنگيرند، به همان‌ حال بزرگ مي‎شود، اين غرايز نيز در مسير غيرعقلاني رشد يافته و قوّت سركشي خود را افزون مي‎سازند.

اَلنَّفْسُ كَالطِّفْلِ إِنْ تُهْمِلْهُ شَبَّ عَلَى
كَمْ
حَسُنَتْ لَذَّةٌ لِلْمَرْءِ قَاتِلَة
وَخَالِفِ
النَّفْسَ وَالشَّيْطَانَ وَاعْصِهِمَا
 

 

حُبِّ الرِّضَاعِ وَإِنْ تُفْطِمْهُ يَنْفَطِمُ
مِنْ
حَيْثُ لَمْ يَدْرِ أَنَّ السَّمَّ فِي الدَّسَمِ
وَإِنْ
هُمَا مَحَضَّاكَ النُّصْحَ فَاتَّهِم[1]
 

 

يكي از فوايد روزه همين است كه براي اين پيكار داخلي، انسان را آماده مي‎سازد، و نيروي شكيبايي او را زياد مي‎كند.

مگر روزه ترك شهوات، غذا و خوردني‎هاي لذيد و آشاميدني‎هاي گوارا و خودداري از اِعمال غرايز نيست؟

فردي كه توانست يك ماه و هر روز تقريباً چهارده‌ ساعت، غذا

 

نخورد، تشنگي را تحمّل كند، به غريزه جنسي اعتنا نكند و آزاد زندگي نمايد، خواهد توانست در مواقع ديگر نيز از شهوات نامشروع و آلوده‌داماني، خود را حفظ كند.

بيشتر آلودگي‎ها و گرفتاري‎ها و سقوط در سياه‌چال‎هاي زندان‎ها براي همين است كه آدمي نتوانسته است براي مدّت زماني هرچند كم، خود را در برابر خشم و شهوت نگاه بدارد و شكيبايي پيشه سازد.

روزه اين حال و اين وزن را به انسان مي‎دهد كه جنبش‎ها و يورش‎هاي نفساني او را از اين‌سو به آن‌سو پرتاب كند.

روزه يار و مددكار و راهنماي ماست كه هم بتوانيم هجومي را كه از خارج به ما وارد مي‎شود دفع كنيم و هم حملاتي را كه از داخل ما را تهديد مي‎كند، بشكنيم.

ازاين‌رو است كه از روزه، به «صبر» تعبير شده و آيه كريمه ﴿وَاسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَوةِ﴾[2] تفسير به «صوم» گرديده است.

چنانچه از حضرت امام صادق×‎ روايت شده است كه فرمود: «هرگاه بر كسي پيشامد سختي فرود آمد، پس بايد روزه بگيرد؛ زيرا خداوند مي‎فرمايد:

﴿وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلَوةِ﴾؛

«از «صبر» و «نماز» ياري جوييد».

 

سپس، فرمود: «صبر يعني روزه».[3]

از اينجا معلوم مي‎شود كه روزه در حصول صفت صبر، يك علّت و عامل مهم است و به ‌اين ‌دليل است كه از آن تعبير به «صبر» مي‎شود.

آري، بهترين تقويت‌كننده صبر و شكيبايي، «روزه» و برترين ياد خدا «نماز» است كه هركس از اين دو يار قوي كمك بگيرد، بي‎شك بر حوادث، مصائب، هواي‌نفس، و تمايلات شيطاني پيروز مي‎شود.

 

 

 

[1]. بوصیری، قصيدة‌البرده، مجلة تراثنا، ش 23، ص173 ـ 175.

نفس همانند بچه شيرخوار است اگر او را به حال خود بگذاری دوست دارد هميشه شيرخوار بماند و اگر او را از شير خوردن بگيری از شيرخوارگی جدا می‌شود. چقدر لذت‌ها که کشندة اوست، برای او زيبا به نظرش می‌آيد؛ چون که او نمی‌داند که سم در چربی است. با نفس خودت و با شيطان مخالفت کن و اگر آن دو برای تو اظهار خيرخواهی کنند به آنها بدبين باش و متهم کن.

[2]. بقره، 45.

[3]. کلینی، الکافی، ج4، ص63ـ64؛ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج2، ص76؛ فیض کاشانی، تفسیرالصافی، ج1، ص126؛ حر عاملی، وسائل‌الشیعه، ج10، ص408.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: