رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)

قرآن کتاب نصیحت

كتاب بزرگ وحي و تشريع قرآن مجيد نيز مثل همان كتاب تكوين، متضمّن هدايت، نصيحت و ارشاد است. هر‌چه انسان آن را بيشتر بخواند و در معاني آيات آن بيشتر تأمل كند، به مواعظ و نصايح بيش و بيشتر راهنمايي مي‎شود. شما در هر رشته‎اي نصيحت بخواهيد مي‎توانيد از اين كتاب اعظم آسماني دريافت كنيد.

 

اوصاف عبادالرّحمن را در سوره مباركه فرقان بخوانيد.

تعليمات اخلاقي و اجتماعي را در مثل سوره اسراء، آيات 22 تا 39، قرائت كنيد. آيات بشارت و انذار آن، همه نصيحت و هشداردهنده است. بيان اوصاف مؤمنين، اصحاب ميمنه، اصحاب يمين و اصحاب شمال، آموزنده و نصحيت است. قصص قرآن، سرگذشت انبيا و رجال الهي و سوء عاقبت كفّار، ارباب معاصي، فراعنه و جباران، پند و اندرز و هدايت به صراط مستقيم است‌؛ همه را بخوانيد و پيوسته تكرار كنيد و در مضامين آنها تأمل نماييد. در مثل اين آيات كريمه تأمل كنيد و سعي كنيد به حقيقت مفاد آنها برسيد:

﴿تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذينَ لَايُرِيدُونَ عُلُوّاً فِي الْأَرْضِ وَ لَا فَسَاداً وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ﴾؛[1]
﴿وَاضْرِبْ لَهُمْ مَثَلَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا كَمَاءٍ أَنْزَلْنَاهُ مِنَ السَّمَاءِ فَاخْتَلَطَ بِهِ نَبَاتُ الْأَرْضِ فَأَصْبَحَ هَشِيماً تَذْرُوهُ الرِّيَاحُ وَكَانَ اللّٰهُ عَلَى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ مُقْتَدِراً﴾؛[2]
﴿فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ  *  وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ﴾؛[3]

 

﴿وَكَأَيِّنْ مِنْ آيَةٍ  فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَمُرّونَ عَلَيْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ﴾؛[4]
 ﴿كَمْ تَرَكُوا مِنْ جَنَّات ٍوَعُيُونٍ  *   وَزُرُوعٍ وَمَقَامٍ كَرِيمٍ   *   وَنَعْمَةٍ كَانُوا فِيهَا فَاكِهِينَ﴾؛[5]
﴿أَ فَرَأَيْتَ إِنْ مَتَّعْنَاهُمْ سِنِينَ *   ثُمَّ جَاءَهُمْ مَاكَانُوا يُوعَدُونَ *  مَا أَغْنَى‏عَنْهُمْ مَا كَانُوا يُمَتَّعُونَ﴾.[6]
 

[1]. قصص، 83. «اين سراى آخرت است ، آن را براى كسانى كه در روى زمين نمى‎خواهند سركشى و تبهكارى كنند ، مقرّر داشته‎ايم ، و سرانجام نيك، از آن پرهيزكاران است».

[2]. كهف، 45. «و براى آنان زندگى دنيوى را به آبى مثل بزن كه آن را از آسمان نازل كنيم و به آن گل و گياه زمين آميزد ، و سرانجام خرد و خوار شود كه بادها پراكنده‎اش كنند، و خداوند بر هر كارى تواناست».

[3]. زلزال، 7 – 8. «پس هركس همسنگ ذرّه‎اى، عمل خير انجام داده باشد، ]پاداش[ آن را مى‎بيند و هركس همسنگ ذرّه‎اى عمل ناشايست انجام داده باشد، ]كيفر[ آن را مى‎بيند».

[4]. يوسف، 105. «و چه بسيار نشانه ]و مايه عبرت[ در آسمان‌ها و زمين هست كه بر آن مى‎گذرند و هم آنان از آنها روي‌گردانند».

[5]. دخان، 25 - 27. «چه بسيار باغ‌ها و چشمه‎ساران از خود باقى گذاردند، و ]نيز] شتزارها و خانه‎هاى نيكو و نعمتى كه در آن خوش و خرّم بودند».

[6]. شعراء، آيات 205 - 207‌. «ملاحظه كن كه اگر سال‌ها برخوردارشان سازيم، پس از آنچه بيمشان داده‎ايم ، به سراغ آنان آيد، آن برخورداريشان به كار آنان نيايد».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: