وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم  شخصیّت والای حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام آن پیشوای عالیقدر، بسیار عظیم‌تر از آن است که امثال حقیر بتوانیم با نگارش مقاله‌‌ای آن را شرح دهیم.   * از نگاه دانشمندان اهل سنّت   علاوه بر دانشمندان و...
يكشنبه: 2/آبا/1400 (الأحد: 17/ربيع الأول/1443)

قرآن کتاب نصیحت

كتاب بزرگ وحي و تشريع قرآن مجيد نيز مثل همان كتاب تكوين، متضمّن هدايت، نصيحت و ارشاد است. هر‌چه انسان آن را بيشتر بخواند و در معاني آيات آن بيشتر تأمل كند، به مواعظ و نصايح بيش و بيشتر راهنمايي مي‎شود. شما در هر رشته‎اي نصيحت بخواهيد مي‎توانيد از اين كتاب اعظم آسماني دريافت كنيد.

 

اوصاف عبادالرّحمن را در سوره مباركه فرقان بخوانيد.

تعليمات اخلاقي و اجتماعي را در مثل سوره اسراء، آيات 22 تا 39، قرائت كنيد. آيات بشارت و انذار آن، همه نصيحت و هشداردهنده است. بيان اوصاف مؤمنين، اصحاب ميمنه، اصحاب يمين و اصحاب شمال، آموزنده و نصحيت است. قصص قرآن، سرگذشت انبيا و رجال الهي و سوء عاقبت كفّار، ارباب معاصي، فراعنه و جباران، پند و اندرز و هدايت به صراط مستقيم است‌؛ همه را بخوانيد و پيوسته تكرار كنيد و در مضامين آنها تأمل نماييد. در مثل اين آيات كريمه تأمل كنيد و سعي كنيد به حقيقت مفاد آنها برسيد:

﴿تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذينَ لَايُرِيدُونَ عُلُوّاً فِي الْأَرْضِ وَ لَا فَسَاداً وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ﴾؛[1]
﴿وَاضْرِبْ لَهُمْ مَثَلَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا كَمَاءٍ أَنْزَلْنَاهُ مِنَ السَّمَاءِ فَاخْتَلَطَ بِهِ نَبَاتُ الْأَرْضِ فَأَصْبَحَ هَشِيماً تَذْرُوهُ الرِّيَاحُ وَكَانَ اللّٰهُ عَلَى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ مُقْتَدِراً﴾؛[2]
﴿فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ  *  وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ﴾؛[3]

 

﴿وَكَأَيِّنْ مِنْ آيَةٍ  فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَمُرّونَ عَلَيْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ﴾؛[4]
 ﴿كَمْ تَرَكُوا مِنْ جَنَّات ٍوَعُيُونٍ  *   وَزُرُوعٍ وَمَقَامٍ كَرِيمٍ   *   وَنَعْمَةٍ كَانُوا فِيهَا فَاكِهِينَ﴾؛[5]
﴿أَ فَرَأَيْتَ إِنْ مَتَّعْنَاهُمْ سِنِينَ *   ثُمَّ جَاءَهُمْ مَاكَانُوا يُوعَدُونَ *  مَا أَغْنَى‏عَنْهُمْ مَا كَانُوا يُمَتَّعُونَ﴾.[6]
 

[1]. قصص، 83. «اين سراى آخرت است ، آن را براى كسانى كه در روى زمين نمى‎خواهند سركشى و تبهكارى كنند ، مقرّر داشته‎ايم ، و سرانجام نيك، از آن پرهيزكاران است».

[2]. كهف، 45. «و براى آنان زندگى دنيوى را به آبى مثل بزن كه آن را از آسمان نازل كنيم و به آن گل و گياه زمين آميزد ، و سرانجام خرد و خوار شود كه بادها پراكنده‎اش كنند، و خداوند بر هر كارى تواناست».

[3]. زلزال، 7 – 8. «پس هركس همسنگ ذرّه‎اى، عمل خير انجام داده باشد، ]پاداش[ آن را مى‎بيند و هركس همسنگ ذرّه‎اى عمل ناشايست انجام داده باشد، ]كيفر[ آن را مى‎بيند».

[4]. يوسف، 105. «و چه بسيار نشانه ]و مايه عبرت[ در آسمان‌ها و زمين هست كه بر آن مى‎گذرند و هم آنان از آنها روي‌گردانند».

[5]. دخان، 25 - 27. «چه بسيار باغ‌ها و چشمه‎ساران از خود باقى گذاردند، و ]نيز] شتزارها و خانه‎هاى نيكو و نعمتى كه در آن خوش و خرّم بودند».

[6]. شعراء، آيات 205 - 207‌. «ملاحظه كن كه اگر سال‌ها برخوردارشان سازيم، پس از آنچه بيمشان داده‎ايم ، به سراغ آنان آيد، آن برخورداريشان به كار آنان نيايد».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: