وریز وجوهات
بسمه تعالی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی،‌ نظر مرجع عالیقدر آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی، پیرامون میزان زکات فطره‌ و کفاره روزه به شرح ذیل می‌باشد: مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (3 کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات...
پنجشنبه: 23/ارد/1400 (الخميس: 1/شوال/1442)

نامه شماره 9

 باسمه تعالی

محضر مقدّس مرجع تقليد شيعه، آيت‌الله العظمي آقاي صافي گلپايگاني

با سلام

اينجانب ... از اوايل دوره جواني، در راه مبارزه با نفس امّاره گام برميدارم، ولي گاهي در راه اين جهاد بزرگ، ناموّفّقم. نفس امّاره مرا به كارهاي زشت واميدارد و وجدان من پس از ارتكاب گناه، بسيار ناراحت و نگران ميگردد ... .

خواهشمند است با كلامي پيامبرگونه، به من پشتگرمي دهيد و يارم باشيد. قبلاً از شما متشكرم.

 

بسم الله الرّحمن الرّحيم

رُوِيَ أَنَّ رَسُولَ اللهَِ (صلّی الله علیه و آله) قال:

«خَيْرُ اُمَّتي مَنْ هَدَمَ شَبَابَهُ فِي طَاعَةِ اللهِ وَفَطَمَ نَفْسَهُ عَنْ لَذَّاتِ الدُّنْيَا وَتَوَلَّهَ بِالْآخِرَةِ أَنَّ جَزَاءَهُ عَلَی اللهِ أَعْلَی مَرَاتِبِ الْجَنَّةِ».[1]

فرزند عزيزم!

نامه شكواييه شما را خواندم. اگر بيشتر مردم، شكايت از ديگران و

 

از جريان‌هاي بيرون از خود دارند‌؛ شما شكايت از خود و درون خود داريد كه معلوم مي‎شود با نفس خود و هواهاي نفساني و شهواني درگيريد يا به عبارت ديگر با آنها در جنگ و جهاديد و در جهاد اكبر ـ كه به فرموده رسول اكرم (صلّی الله علیه و آله) همان جهاد با نفس است ـ دشمن را قوي‌پنجه و نيرومند مي‎بينيد و از آن بيم داريد كه بر او، خداي نخواسته، پيروزي و ظفر نيابيد.

 

[1]. ورام بن ابی‌فراس، تنبيه‌الخواطر، ج2، ص123؛ صافى گلپايگانى، گنجينه گهر. «بهترين امّت من كسى است كه جوانيش را در طاعت خداوند فانی كند و نفس خويش را از لذت‌های دنيا ببرّد و به آخرت شيفته و علاقه‌مند باشد به‌راستی‌که پاداش چنين فردى در نزد خدا ، بالاترين درجات بهشت است».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: