وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم  شخصیّت والای حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام آن پیشوای عالیقدر، بسیار عظیم‌تر از آن است که امثال حقیر بتوانیم با نگارش مقاله‌‌ای آن را شرح دهیم.   * از نگاه دانشمندان اهل سنّت   علاوه بر دانشمندان و...
سه شنبه: 27/مهر/1400 (الثلاثاء: 12/ربيع الأول/1443)

همدلی در زندگی

قرآن مجيد مي‎فرمايد: ﴿هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ﴾؛[1] بانوان براي شوهران لباس و شوهران براي ايشان لباس مي‎باشند، و در آيه ديگر پيرامون اين رابطه مي‎فرمايد:

﴿وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ‌  أَنْفُسِكُمْ  أَزْوَاجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً﴾؛[2] از خود شما برايتان قرار داد؛ يعني همدم، مونس، غمخوار متحد مشترك‌المنافع و موافق، همدل، نه معارض و نه جدا از هم و نه مستقل از هم، بلكه متّحد، اتحادي كه بين هيچ دو نفري برقرار نمي‎شود؛ حقيقت زوجيت اين معاني مقدس و آرام‎بخش است. اين است كه از دو جنس مخالف يك واحدِ به تمام معنا موافق، ساخته مي‎شود و اسلام به اين جهتِ ازدواج و تقويت و تكميل، بسيار اهميّت داده است و در اكثريت زنان و شوهران مسلمان، اين روحيه و اين تجلّي و يگانگي و اتحاد را، اگر‌چه بالطبع فراهم است، فراهم‎تر مي‎سازد، و اهتمام بر اين است كه بنياد قويم و مستحكم، از آسيب و تعرّض مصون بماند و زن و مرد در دل به آن وفادار باشند.

حقير در همين زندگي خود، زنان و مرداني را ديده‎ام كه در اين جهتِ باهم شدن و از هم بودن، نمونه بودند و چنان بودند كه گويي

 

هر يك از راز دل ديگري خبر داشت و همان را انجام مي‎داد و همان را مي‎گفت كه ديگري مي‎گفت؛ شخصيتشان در هم ذوب شده بود، اگر او در بيرون خانه بود و ديگري در درون خانه، هر دو با هم بودند و در رنج و غم و شادي و گشايش شريك يكديگر بودند.

نه اين خود را از او طلبكار مي‎دانست و نه او به اين ادعايي داشت.

 

[1]. بقره، 187. «آنان «پيراهن تن» شما و شما «پيراهن تن» آنانيد».

[2]. روم، 21. «و از جمله آيات او اين است كه براى شما از نوع خودتان ، همسرانى آفريد كه با آنان آرام گيريد ، و در ميان شما دوستى و مهربانى افكند».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: