رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 3/خرد/1401 (الثلاثاء: 22/شوال/1443)

همدلی در زندگی

قرآن مجيد مي‎فرمايد: ﴿هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ﴾؛[1] بانوان براي شوهران لباس و شوهران براي ايشان لباس مي‎باشند، و در آيه ديگر پيرامون اين رابطه مي‎فرمايد:

﴿وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ‌  أَنْفُسِكُمْ  أَزْوَاجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً﴾؛[2] از خود شما برايتان قرار داد؛ يعني همدم، مونس، غمخوار متحد مشترك‌المنافع و موافق، همدل، نه معارض و نه جدا از هم و نه مستقل از هم، بلكه متّحد، اتحادي كه بين هيچ دو نفري برقرار نمي‎شود؛ حقيقت زوجيت اين معاني مقدس و آرام‎بخش است. اين است كه از دو جنس مخالف يك واحدِ به تمام معنا موافق، ساخته مي‎شود و اسلام به اين جهتِ ازدواج و تقويت و تكميل، بسيار اهميّت داده است و در اكثريت زنان و شوهران مسلمان، اين روحيه و اين تجلّي و يگانگي و اتحاد را، اگر‌چه بالطبع فراهم است، فراهم‎تر مي‎سازد، و اهتمام بر اين است كه بنياد قويم و مستحكم، از آسيب و تعرّض مصون بماند و زن و مرد در دل به آن وفادار باشند.

حقير در همين زندگي خود، زنان و مرداني را ديده‎ام كه در اين جهتِ باهم شدن و از هم بودن، نمونه بودند و چنان بودند كه گويي

 

هر يك از راز دل ديگري خبر داشت و همان را انجام مي‎داد و همان را مي‎گفت كه ديگري مي‎گفت؛ شخصيتشان در هم ذوب شده بود، اگر او در بيرون خانه بود و ديگري در درون خانه، هر دو با هم بودند و در رنج و غم و شادي و گشايش شريك يكديگر بودند.

نه اين خود را از او طلبكار مي‎دانست و نه او به اين ادعايي داشت.

 

[1]. بقره، 187. «آنان «پيراهن تن» شما و شما «پيراهن تن» آنانيد».

[2]. روم، 21. «و از جمله آيات او اين است كه براى شما از نوع خودتان ، همسرانى آفريد كه با آنان آرام گيريد ، و در ميان شما دوستى و مهربانى افكند».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: