رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

نامه شماره 28

حضور حضرت آيتالله العظمي صافي

ضمن عرض سلام

جواني هستم 25 ساله، مدت سه ماه است ازدواج كردهام. در طول اين سه ماه متوجه شدهام همسرم با من ناسازگاري و لجاجتِ بيمورد دارد‌؛ مدام بهانههاي بيخود ميگيرد و منتظر فرصت و بهانهاي است تا از من جدا شود. اين‌طور كه من اين مدت فهميدم و خودش هم اعتراف كرده، قبل از ازدواج موارد اخلاقي داشته ـ رابطه با پسر ـ و دختر سربه‌زيري نبوده است، به‌طوري‌كه مداركي هم در اين مورد از او پيدا كردهام ـ ‎‎‎نامههاي عاشقانه، شماره تلفن و غيره ‎‎‎ـ من هميشه او را نصيحت ميكردم تا شايد اصلاح شود. حتي يك بار او را تهديد كردم كه چيزهايي را كه فهميدهام به پدر و مادرش ميگويم و از او تعهد كتبي با امضا و اثر انگشت گرفتم، اما مؤثر واقع نشد.

البته شايد، به‌ظاهر، كمي مشكل اخلاقياش اصلاح شد، اما در مورد ناسازگاري و لجاجت، الان مدت دو هفته است كه به‌خاطر همين مسائل، او را به خانه پدرش بردهام‌؛ چون گفته كه من نميتوانم با تو زندگي كنم و طلاق ميخواهد. ما هم براي طلاق استخاره كرديم، استخاره خوب آمد، اما ممكن است با پادرمياني ريش‌سفيدهاي فاميل و بزرگ‌ترها، دوباره مجبورش كنند كه برگردد ـ‎‎‎ البته با توجه به اينكه هيچ‌كس از موضوع مسائل قبل از ازدواجش خبر ندارد و با علم به اينكه ميگويد: پدرم مرا به ازدواج با تو مجبور كرد ـ

 

من براي آخر و عاقبتم و طلاق با او، استخاره كردهام و خوب آمد. حالا به نظر شما چه كنم؟ به حرف بزرگ‌ترها و ريشسفيدها، گوش كنم يا به استخاره عمل كنم؟ اگر لازم ميدانيد شما هم استخارهاي در اين مورد بنماييد؛ چون من اصلا به او اعتماد ندارم و از آيندهام و زندگي با او و احتمالا خيانت او ميترسم و ماندهام چه‌كار كنم؟!

البته لازم به ذكر است كه به اعتراف خود ايشان، بنده از لحاظ مالي و اخلاقي هيچ مشكلي ندارم، نميدانم مسائل اخلاقي‌اش را به پدر و مادرش بگويم يا نه، اگر نگويم و او را طلاق دهم، چون كسي در جريان نيست، حتماً به فساد (بيشتر) كشيده ميشود‌؛ و اگر بگويم، نميدانم ]كه آيا[ مداركم ـ حتي تعهدي كه از او همراه با امضا و اثر انگشت گرفتهام ـ براي اثباتش كافي است يا نه.

با تشكر و عذرخواهي از اينكه وقتتان را گرفتم و مطلب به درازا كشيده شد، اما لازم ديدم تمام مسائل را، به‌طور گسترده و باز خدمتتان ارايه نمايم، تا بتوانيد راهنمايي فرموده و نظرتان را به‌طور كامل و قطعي بيان نماييد.

 

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: