رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

تشویق اسلام به ازدواج جوانان

همين مسئله مشكل جنسي را كه تذكر داده‎ايد، دين مقدس اسلام بسيار مهمّ دانسته، به حلّ آن تشويق و ترغيب كرده، ازدواج را در جامعه اسلامي از بنيان‌هاي بسيار مقدس و محبوب خدا معرفي نموده و تا آنجا آن را حلال مشكلات جوانان شمرده، كه فرموده‎اند: «مَنْ تَزَوَّجَ فَقَدْ أَحْرَزَ نِصْفَ دِينِهِ»[1] و سعي در انجام آن را بين دو نفر، به‌قدري موجب اجر و ثواب معرفي كرده‎اند كه به هر قدمي كه شخص براي رفع اين مشكل، از زندگي كسي بردارد يا كلمه‎اي كه بگويد، ثواب يك سال عبادت، كه شب‎هايش را به نماز و روزهايش را به روزه به‌سر برده باشد، مقرر شده است.

 

در رشته‎هاي ديگر، تعاليم عاليه اسلام، همگان و به‌خصوص جوانان را تا حدّ ممكن بيمه مي‎سازد و از آسيب‎پذيري دور مي‎نمايد.

طبع و نشر مقالات، مجلات، روزنامه‎ها، رمان‌ها، فيلم‌ها و برگزاري بازي‌ها، مسابقاتِ فسادانگيز، مطالعه، ديدن، نقل و گفتن آنها و گرايش به لهوولعب،  موسيقي و قمار، سرگرمي‎هاي مضرّه، مجالست‎ها، همنشيني،  مصاحبت با اشخاص فاسدالاخلاق، همه را، ممنوع فرموده‌؛ سلامتي، مانند اينكه براي سلامت بدن و حفظ سلامتي و بهداشت، هم اسلام و هم تعاليم بهداشتي، بسياري از كارها و خوردني‌ها و آشاميدني‌ها را ممنوع كرده‎اند و از سوي ديگر نشر و طبع مقالات و كتاب‌هاي مفيد و پرورش‌دهنده عقل، فكر، روح و اشعار و تفريحات سالم، سازنده و مجالست و مصاحبت‎هاي گوناگون را تشويق و ترغيب فرموده‎اند و از بيكاري و بطالت كه خود نيز، خواه قهري و غير اختياري يا اختياري باشد، نظر به مشكلاتي كه مي‎آفريند، سخت نكوهش شده و از كار و عمل و تلاش و فعاليت، مدح و ستايش شده است.

به عقيدة ما، همه راه‌حل‎ها را، اسلام بيان فرموده است، و اگر نگوييم  همه، اغلب مشكلات، براي پياده نشدن اين راه‌حل‎ها است.

يك جامعه اسلامي جامعه‎اي است كه موجبات سعادت جوانان و نوجوانان، در حد ممكن در آن فراهم شده و از اسباب و وسايل انحراف پيراسته و منزّه باشد.

بنابراين همه بايد اقدام كنيم، چه آنهايي كه مديريت‌هايي در جامعه

 

دارند و به‌خصوص، آنهايي كه بر وسايل تبليغي سمعي و بصري، به‌عنوان امين، برگزيده شده‎اند، بايد حفظ اين امانت را كه از اعظم امانات است، بسيار مهم بدانند و كوتاهي در آن را از بدترين خيانت‎ها به مردم، اسلام، كشور و به جامعه بدانند‌؛ بايد افراد مهذّب، آگاه و ظاهرالصّلاح، در همه پست‌هاي اين كارها، گمارده شوند.

مطبوعات و جرايد، همه‌وهمه وظايف‎شان سنگين است. اين‌گونه كه بسياري تلقي مي‎كنند، نيست. بايد جوانان را با مساجد يا مجالس وعظ و هشدارهاي اخلاقي، با مطالعه كتاب‌هاي آموزنده و صحيح ديني، با تواريخ سودمند، با تفسير قرآن مجيد، با مجالس دعا در خط صلاح و فلاح و رستگاري نگاه داشت و خودِ آنها هم كه بيشتر آگاه و متوجه هستند، بايد در خطّ اصلاح خود و هم‌سنّ و سالان خود تشريك مساعي و بذل فداكاري و كوشش كنند.

بايد اخلاق اسلامي، زهد، آزادگي، پارسايي، قناعت، شجاعت و خودشناسي را به آنها آموخت كه بدانند خود را به هر جريان و هر وضع نفروشند.

و اين كلامِ معجز نظامِ اميرالمؤمنين× را هميشه مقابل چشم دل خود قرار دهند:

«أَلَا حُرٌّ  يَدَعُ هَذِهِ اللُّمَاظَةَ لِأَهْلِهَا إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا»[2]، تا بدانند كه انسان بالاتر از اين است كه اسير شهوات،

 

ماديات، افكار و اعمال شيطاني شود و مثل اين اشعار را كه:

تن آدمي شريف است به جان آدميت
طيران مرغ ديدي تو ز پاي‌بند شهوت

 

 

نه همين لباس زيباست نشان آدميت
بدر آي تا ببيني طيران آدميت

 

 

زمزمه نمايند.

بحمد الله در معارف شيعه و فرهنگ غني ما، بيش از آنچه تصور شود، به جوانان و پسران و دختران، ارايه طريق شده است‌؛ آيات قرآن كريم، آن‌همه احاديث شريفه و اين دعاهاي انسان‎ساز عالية‎المضامين و اين كتاب‎ها و اشعار و مقالات.

بايد جوان‌ها را به اين فرهنگ غني متوجه كرد تا بخوانند و هم عظمت دين خود را بدانند و فرهنگ ديني اسلام را بشناسند و هم خود را بسازند، جوان‌ها و همه را بايد به حسابرسي و محاسبه اعمال راهنمايي كرد تا هميشه در مقام تحصيل ترقي و كمال، بيشتر باشند.

بالاخره آقاي محترم جوان عزيز نوزده ساله كه الحمد لله از اين همه آگاهي و دانايي برخورداريد و شمّه‎اي از آن را در اين نامه به قلم آورده‎ايد!

من به شما تبريك عرض مي‎كنم و از خداوند متعال مي‎خواهم كه مثل شما را، كه در جوانان و نوجوانان مسلمان، زياد است، زيادتر و بيشتر بفرمايد.

 

[1]. كلينى، الكافى، ج5، ص329‌؛ صدوق، من ‌لا یحضره الفقیه، ج3، ص383؛ حر عاملی، وسائل‌الشیعه، ج14، ص5. «آن‌كس كه ازدواج كند، نصف دينش را حفظ كرده است».

[2]. نهج‎البلاغه، حكمت456. ‌ «آيا آزاده‎اى نيست كه اين دنيا را كه ناچيز و بي‌ارزش است، به اهلش واگذارد. به‌راستى‌كه جز بهشت، هيچ چيزی قيمت جان‌هايتان نيست پس جان‌هايتان را به چيزی غير از بهشت ، نفروشيد».

موضوع: 
نويسنده: