وریز وجوهات
  ابوالقاسم عبدالعظيم بن عبدالله بن علي بن الحسن بن زيد بن السبط الاكبر الامام ابي محمد الحسن المجتبي عليه‌الصلوة و السلام یكي از اعاظم ذرّيه‌ی رسول و فرزندان مرتضي و بتول صلوات الله عليهم‌ اجمعين و از شخصيت‎ها و معاريف علماي اهل‎بيت و...
پنجشنبه: 22/آذر/1397 (الخميس: 4/ربيع الثاني/1440)

احتمال كودتا

گروهي هم بودندكه ادامه جنگ را موجب ضعف كلي مسلمين مي‏دانستند و بيم آن داشتند كه اگر جنگ دنبال شود ذخائر جنگي مسلمانان از عِدّه‌­وعُدّه تمام شود و دشمنان خارجي به آنها هجوم آورند و در ممالكي كه به تازگي ضميمه قلمرو حكومت اسلام شده انقلاب و كودتا عليه حكومت مركزي آغاز گردد، و اين احتمال هم بجا بود زيرا بي‌شبهه جنگ داخلي سبب ضعف مي‏شود و بعد از جنگ هركدام از دو حريف كه غالب شود، توانايي دفاع از مملكت را

 

ندارد؛ معلوم است معاويه كه آن­همه مظالم را مرتكب شد، و بر خليفة بحقّ خروج كرد و اصحاب پيغمبر(ص)  را ـ براي خاطر آنكه خلافت را غصب كند ـ  به قتل رسانيد، چنان كسي نبود كه براي بقاي اسلام و مصالح عاليه مسلمين دست از تجاوز و حكومت بردارد.

او سال‌ها نقشه‌ها ريخته و خيانت‌ها و جنايت‌ها مرتكب شده كه بر مردم سلطنت يابد، چگونه حاضر خواهد شد كنار رود و تسليم حق شود؟ اگر در او ذرّه‏اي غيرت دين و علاقه به عزّت اسلام بود از روز نخست با علي(علیه السلام) ‏ مخالفت نمي‏كرد و اين فتنه‏ها را بر‌پا نمي‏ نمود.

در اين شرايط كسي كه مصالح مسلمين را حفظ مي‏كند و از مقام زمامداري و خلافت كه حق او­ست به ظاهر صرف‌نظر نمايد، حضرت امام­حسن(علیه السلام) ‏ است. اوست كه ناچار براي حفظ دين به صلح تن در داد، و آن­همه شدائد و زخم­زبان‌ها را در راه خدا خريدار شد و مانند پدرش علي(علیه السلام) ‏ در عصر ابي­بكر و عمر و عثمان، شمشير در نيام نمود.

موضوع: 
نويسنده: