وریز وجوهات
  بسم الله الرحمن الرحیم قال الله تعالی: «وَ ذَكِّرْهُمْ بِأَیّامِ الله» السَّلام علی مولانا صاحب العصر و الزّمان بقية الله ارواح العالمين له الفداء و علی آبائه الطّاهرين و علی شيعته، المتمسِّکين بأمره، الفائزين بولايته و المنتظرين لظهوره...
دوشنبه: 28/آبا/1397 (الاثنين: 10/ربيع الأول/1440)

كيفيت عزاداري

4. حکم چاك‌زدن گريبان و بر سر‌و‌صورت­زدن در مصيبت امام­حسين(علیه السلام)  چيست؟

بر سر‌و‌صورت­زدن و گريبان چاك‌زدن در مصيبت آن بزرگوار مانعي ندارد.

5. برخي در جلسات سينه‌زني و عزاداري معصومين^ در حال عزاداري صورت خود را خراش انداخته و به صورتشان خون جاري مي‌شود؛ عزاداري به اين شكل چه حکمي دارد؟

معلوم نيست که اين كارها به­عنوان ابراز شدت تألم بر مصائب اهل‌بيت^ و عزاداري براي آن بزرگواران وهن باشد؛ بلي اگر موجب ضرر معتني­به شود جائز نيست.

6. بعضی عزاداران به خود گِل مي‌مالند و يا اينكه با پاي برهنه راه مي‌روند. اين نحوه عزاداراي چه حكمي دارد؟

اين­گونه امور كه در محلّي طبق مرسوم آن محل به‌وسيله آن اظهار حزن و عزا نسبت به سالار شهيدان(علیه السلام)  بنمايند چنانچه ضرر معتد‌به براي جسم و جان نداشته باشد‌، مانعي ندارد.

7. سينه‌زني به صورتي‌ كه دور مي‌چرخند و جست‌وخيز دارند، چه حكمي دارد؟

اشكال ندارد ولي مواظب باشيد وقار عزاداري مخدوش نشود.

 

8. آيا سينه‌زني به صورتي كه از كمر به بالا برهنه شوند، در عزاداري سيّدالشهدا(علیه السلام)  جائز است؟

اگر مستلزم نگاه نامحرم نباشد اشكال ندارد.

9. سينه‌زني، زنجيرزني و يا به سر‌و‌صورت­كوبيدن در خلال عزاداري، به‌طوري‌ كه موجب صدمه، مثلاً مجروح‌­شدن و يا سرخ­شدن مي‌شود، چه حكمي دارد؟

اگر صدمه معتد‌‌به نباشد اشكال ندارد.

10. در مراسم سينه­زدن، در­آوردن لباس درصورتي‌كه معرض تحريك باشد چه حكمي دارد؟

اگر مَعرض تحريك باشد اشكال دارد و بهتر است با لباس عزاداري شود.

11. در مراسم عزاداري ائمه معصومين^ سينه‌زدن يا چنگ‌زدن به صورت به طريقي كه خون بيايد چه حكمي دارد؟

عزاداري بر آن بزرگواران به هر نحوي كه موجب ضرر معتدّ­به به بدن نباشد و مشتمل بر خلاف شرع از هر جهت نباشد مطلوب است.

12. «هروله» در جلسات عزاداري چه صورتي دارد و حال آنكه مظنه هتك عزاداري و لوث­شدن آن و پايين­آمدن حزن و تأثّر عزاداران بسياري است؛ لطفاً علاوه ­بر جواب، قاعده و نصيحتي راجع به عزاداري عنايت بفرماييد؟

 

گاه مي‌شود كه اشخاص مصيبت‌زده از شدت تأثّر از جا بر‌مي‌خيزند و مي‌روند و مي‌آيند و خود را مي‌زنند و فرياد مي‌كنند؛ اگر كسي در مصيبت حضرت سيد‌الشهدا(علیه السلام)  كه اعظم مصائب است واقعاً چنين حالي پيدا كند يا مثل تباكي چنين حالي را دارد نمي‌توان اين حالات را اهانت دانست. در اين موارد سليقه‌ها مختلف است؛ به‌حسب ازمنه و امكنه فرق پيدا مي‌كند و عرف عام را بايد ملاك دانست. آنچه لازم است اين است كه همه بر حفظ و شكوه و عظمت و حقيقت و وقار قدسی و ملكوتي اين برنامه و نشان­دادن كمال حزن و اندوه خود اهتمام نمايند. خداوند تأييد فرمايد.

13. نظرتان راجع به اينكه به هنگام عزاداري و سينه­زدن بعضي به نيت اينكه در موسم حج هستند و يا اينكه با ياد حضرت زينب÷ كه در حال هروله بود، هروله مي‌‌كنند و سينه مي‌زنند را بيان فرماييد؟

نيّت اينكه در موسم حج هستم و هروله مي‌كنم صحيح نيست ولي به­عنوان شدت تأثر و ناراحتي از آن مصائب عظمي اشكال ندارد.

14. در برخي از جلسات مذهبي و عزاداري براي اظهار نهايت تذلّل در برابر اهل‌بيت^ عدّه‌اي صداي حيوانات مانند سگ از خود در‌مي‌آورند. حكم شرعي آن را بيان فرماييد؟

چون در انظار بعضي موهن است سزاوار است اظهار ارادت و ولايت خود را در صورت‌هاي جالب و تحسين‌آميز انجام دهيد.

 

15. تشكيل هيئت در كوي و خياباني كه اهالي آن به شعائر ديني مقيد نبوده، بلكه سينه­زني و نظائر آن نزد ايشان، كاري عجيب و غريب مي‌نمايد و احياناً باعث تمسخر مجالس عزاداري و يا هتك حرمت مي‌شود، چه حكمي دارد؟

بايد در مسجد و حسينيه واقع در محل‌هاي مذكور هيئت و مجالس مذهبي به­صورت شايسته تشكيل شود و از وعاظ و علماي با‌فضل جهت اداره مجلس دعوت بشود كه آنها دين مبين اسلام را آن‌چنان كه هست براي مستمعين بيان كنند؛ در اين صورت گمان نمي‌رود باعث تمسخر بشود؛ مضافاً بر اينكه در تبليغ دين، به تمسخر يك عده جاهل و نادان نبايد اعتنا كرد.

نويسنده: