وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
يكشنبه: 6/اسف/1396 (الأحد: 9/جمادى الآخر/1439)

طراوت جاودانه قرآن

براي ما بسيار مغتنم، و ارزشمند است که هم خواهران و هم برادران در مسير ارتباط با قرآن و حفظ قرآن مجيد قرار گرفته‌اند؛ کتابي که تا روز قيامت هميشه زنده و مورد استفاده است، و هميشه هر‌کس به اين کتاب مراجعه کند، مطلب تازه‌اي از آن استفاده مي‌کند.

هرکس اگر هزار مرتبه هم قرآن را خوانده باشد، وقتي مجدّداً قرآن را مي‌خواند گويا بار اول است که آن را قرائت مي‌کند. تازگي و طراوت قرآن مجيد هميشگی است، بلکه روزبه‌روز زيادتر مي‌شود. هرچه فهم بشر بيشتر شود، تازگي قرآن زيادتر مي‌شود.

يکي از خصوصيات حضرت‌هادي(ع) اين است که تفسيري بر قرآن دارند که ١٢٠

 

جزء است، البته متأسفانه الآن در دسترس نيست. شخصي از آن حضرت سؤال مي‌کند، چرا قرآن هرچه خوانده مي‌شود و در اطراف حقایق و مطالب آن بحث مي‌شود طراوتش کم نمي‌شود بلکه بيشتر مي‌شود؟

حضرت فرمود:

«لأَنَّ اللهَ تَبَارَكَ وَتَعَالی لَمْ ‌يَجْعَلْهُ لِزَمَانٍ‏ دُونَ‏ زَمَانٍ‏ وَلا لِنَاسٍ دُونَ نَاسٍ فَهُوَ فِي كُلِّ زَمَانٍ جَدِيدٌ وَعِنْدَ كُلِّ قَوْمٍ غَضٌّ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ».[1]

براي اینکه قرآن کتابي نيست که براي يک زمان يا يک ملت و جمعيت آمده باشد بلکه براي همۀ زمان‌ها وملت‌ها است بنابراين در هر زماني جديد و نزد هر جمعيت و ملتي تازه است تا روز قيامت.

انسان هر بار قرآن را مي‌خواند مثل اين است که تابه‌حال نخوانده است هر وقت به آيات و هدايت‌هاي قرآن که در رشته‌هاي مختلف است مراجعه مي‌کند، در اثر مراجعۀ فراوان، فهم، معرفت، دانش، بينش و بصيرتش زيادتر مي‌شود و از کوري، ناداني، و جهالتش کاسته مي‌شود.

 

[1]. مجلسي، بحار الانوار، ج2، ص280، ح44؛ ج17، ص213، ح18؛ ج ٨٩، ص ١٥، ح8. (اين روايت از امام کاظم و امام رضا و امام‌هادي(ع) نقل شده و اين بزرگواران از امام صادق(ع) نقل کرده‌اند)؛ رجوع کنید به: صدوق، عیون اخبار الرضا(ع)، ج1، ص93، ح32؛ طوسی، الامالی، ص580  - 581؛ خطیب بغدادي، تاریخ بغداد، ج6، ص115.

موضوع: 
نويسنده: