وریز وجوهات
  صبح امروز 11 رجب المرجب 1440 (27/12/97) وزیر محترم امور خارجه و هیئت همراه با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان، دیدار و از توصیه‌های معظم له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای دکتر...
سه شنبه: 6/فرو/1398 (الثلاثاء: 19/رجب/1440)

 

58
ارزش و اهميت نيروهاي مسلح[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

﴿إِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفّاً كَأَنَّهُمْ بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ﴾.[2]

من اوّلاً از خداوند متعال براي همۀ شما توفيق مسئلت می‌کنم. اميدوارم در انجام وظایفي که براي شما مقرر شده است در پاسداري از اسلام و احکام دين و جهاتي که انقلاب براي آن برپا شد و متأسفانه بسياري از آن روزبه‌روز فراموش و متروک می‌شود، آماده باشيد و اسباب رعب کفار و دشمنان اسلام و کساني که به ما نظر بد دارند و می‌خواهند به مملکت خيانت کنند باشيد.

يکي از اموري که حضرت رسول(ص) به آن نصرت داده شدند رعب بود. در روايت است که حضرت رسول(ص) می‌فرمايند:

«نَصَرْتُ بِالرُّعْبِ».[3]

خداوند رعب لشکر اسلام را در دل کفار‌ انداخته بود و با اینکه چه بسا جمعيت کفار خيلي بيشتر و قوي‌تر بود ولي مرعوب مسلمانان می‌شدند و به همين دليل فرار مي‌کردند و شکست می‌خوردند، البته يک جهت شکست آنان بي‌ايماني آنها بود.

 

مقاصدي که آنها براي آن جنگ مي‌کردند به صورتي بود که اگر کشته می‌شدند همۀ آن مقاصد از دستشان می‌رفت ولي مسلمانان چون در راه خداوند متعال جنگ مي‌کردند، اگر شهيد هم می‌شدند خودشان را شکست‌خورده نمی‌ديدند. قرآن مي‌فرمايد:

﴿إِنْ تَكُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ يَأْلَمُونَ كَمَا تَأْلَمُونَ وَتَرْجُونَ مِنَ اللّٰهِ مَا لَا يَرْجُونَ﴾.[4]

 

[1]. دیدار پرسنل رسمی ‌سپاه از فرماندهي آماد و پشتيباني نيروي زميني با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 19 آبان 1387.

[2]. صف، ٤. «خداوند کسانی را دوست می‌دارد که در راه او پیکار می‌کنند، گویی بنایی آهنین‌اند».

[3]. مغربی، دعائم الاسلام، ج1، ص120؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج1، ص124؛ ج3، ص54؛ حر عاملی، وسائل الشيعه ج ٣، ص ٣٥٠؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٨، ص ٣٨.

[4]. نساء، ١٠٤. «اگر شما درد و رنج مي‌بينيد آنها نيز همانند شما درد و رنج  می‌بينند، ولي شما اميدي از خدا داريد که آنها ندارند».

نويسنده: